Wybieramy wózek widłowy – na co zwrócić uwagę?

0
343
Wybieramy wózek widłowy - na co zwrócić uwagę?

Wózki widłowe są pojazdami mechanicznymi, które znajduje zastosowanie nie tylko w magazynach i składowiskach czy halach produkcyjnych. Coraz częściej wykorzystują je również prywatni inwestorzy na posesjach czy działkach gospodarczych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu dopasowanego do naszych potrzeb? Podpowiadamy.

Napęd wózka widłowego

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj silnika, co bezpośrednio wiąże się z rodzajem napędu. Najmocniejsze wózki widłowe wyposażone są w wysokoprężny silnik benzynowy, który generuje pewne istotne ograniczenia związane z jego użytkowaniem, głównie ze względu na hałas oraz szkodliwe spaliny. Nie można więc używać go na przykład w miejscach, w których może dochodzić do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Jeśli więc przykładowo planujemy pracować na działce przy zbiorze i transporcie owoców to warto zdecydować się na wózek widłowy napędzany na gaz. Jeśli z kolei planujemy pracować głównie w zamkniętych przestrzeniach to potrzebny jest nieemisyjny rodzaj silnika. To wózki widłowe elektryczne, są jednak jednymi z droższych modeli.

Renoma producenta

Niebagatelne znaczenie ma renoma producenta. Nowo zakupiony sprzęt powinien charakteryzować się wieloletnią gwarancją, a w zapisie umowy serwisowej powinny zostać wyszczególnione dokładne informacje na temat tego, w jaki sposób będzie przebiegać ewentualna naprawa oraz jakiego rodzaju części zamienne są dostępne bezpłatnie oraz odpłatnie. Renomowany sprzęt musi w pełni odpowiadać potrzebom właściciela pod każdym względem i być w pełni zgodny z dołączoną specyfikacją.

Cena wózka widłowego

Wózki widłowe różnią się ceną ze względu na napęd oraz producenta, a także wymiary oraz maksymalny udźwig. Wybór powinien być więc podyktowany bardzo konkretnymi potrzebami i wymaganiami. Jest to jednak zwykle całkiem spory wydatek, nawet jeśli zdecydujemy się na ekonomicznie najtańsze rozwiązanie. Dużo lepszą alternatywą, zwłaszcza do sporadycznych potrzeb, jest wypożyczenie lub kupno używanego wózka.

Wyposażenie dodatkowe

Jeśli zależy nam na komforcie pracy to warto poszukać modelu, który dysponuje pewnymi ułatwieniami dla jego operatora. Mowa na przykład o ogrzewanej i zamykanej kabinie oraz różnego rodzaju zabezpieczeniach w postaci na przykład elektronicznych czujników. Warto także zadbać o części zamienne w postaci wielowymiarowych opon oraz dodatkowe elementy, które czynią wózek widłowy wielofunkcyjnym rozwiązaniem, na przykład możliwość montażu pługu do odśnieżania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here