Urządzenia techniki grzewczej – kotły, piece, grzejniki

0
241
Urządzenia techniki grzewczej - kotły, piece, grzejniki

W ostatnich latach technika grzewcza była systematycznie wzbogacana o nowoczesne rozwiązania, a wraz z nimi zmieniały się kotły i piece. Finalne ogniwa centralnego ogrzewania, czyli grzejniki, także ewoluowały. Wszystkie wymienione urządzenia wciąż zyskują, stając się bardziej ekologiczne i znacznie bardziej praktyczne niż jeszcze kilka lat temu.

Kotły, jako podstawowy element centralnego ogrzewania

Technika grzewcza stoi obecnie na wysokim poziomie jeśli chodzi o przyjazność środowisku, jak i ekonomię. Stosowane dziś kotły można podzielić w zależności od użytego paliwa, czy też surowca, który wykorzystywany jest do spalania. Dużą popularnością mimo zmiennych trendów, cieszą się kotły na ekogroszek, pellet, ale także na drewno, czy gazowe. Wobec obowiązujących norm, ale także ze względów ekonomicznych, powodzeniem cieszą się kotły proekologiczne, które pozwalają pozyskać ciepło stosunkowo niskim kosztem. Kotły gazowe wymagają montażu pod okiem fachowca, w oparciu o dołączoną zwykle dokumentację techniczną.

Piec, czyli ogrzewanie miejscowe

Kolejnymi istotnymi urządzeniami stosowanymi w technice grzewczej są piece. Nie są tak ekonomiczne jakę kotły, ponieważ ich rolą jest emisja ciepła do pomieszczenia, w którym się bezpośrednio znajdują. Ich nowoczesny często design przyciąga niejednego miłośnika aranżacji wnętrz. Piece stanowią niejednokrotnie główną ozdobę pomieszczenia. To, o czym należy wspomnieć to fakt, że dają znaczną powierzchnię grzejną. Trzeba również podkreślić, że piece oddają ciepło w sposób nierównomierny, a ich spore gabaryty nie zawsze stanowią atut. Urządzenia nie posiadają ponadto systemu regulacji, ale wymienione cechy nie są przeszkodą do zastosowania ich na małych metrażach.

Klasyczne i nowoczesne elementy końcowej instalacji

Mówiąc o technice grzewczej należy zaznaczyć rolę źródeł ciepła, ale jednocześnie nie sposób pominąć finalnych odbiorców, jakimi są grzejniki. To do nich przekazywana jest odpowiednia temperatura przy pomocy czynników grzewczych (np. wody). Biorąc pod uwagę aspekty wizualne, grzejniki można podzielić na klasyczne oraz dekoracyjne. Wybór tych ostatnich jest obecnie na imponującym poziomie. Ważnym elementem jest ich regulacja, a także materiał, którego użyto do ich produkcji. Według tego kryterium można zakupić grzejniki żeliwne, aluminiowe, a także najbardziej powszechne, czyli stalowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here