Tarcza do cięcia płytek – na co zwracać uwagę?

Kiedy urządzasz np. kuchnię i kupujesz płytki, najpierw wybierasz ich odpowiedni rodzaj – możesz wybierać spośród np. płytek ceramicznych, płytek gresowych. Nie ważne, jakiego dokonasz wyboru płytek podłogowych, z pewnością nastąpi potrzeba ich dopasowania czyli przycięcia z pomocą np. piły, przecinarki czy szlifierki. Zarówno do cięcia gresu, szlifowania gresu i innych materiałów przyda ci się np. tarcza do szlifowania gresu, czy też ogólnie tarcza do szlifowania płytek. Najczęstszym wyborem są tu zwłaszcza tarcze diamentowe, cechujące się wytrzymałością i zapewniające precyzyjne cięcie. Czym w ogóle są tarcze do cięcia, szlifowania, obróbki krawędzi i polerowania? Jak dzielimy poszczególne tarcze? W końcu, na co zwracać uwagę, kupując ten produkt? Czy każda tarcza nadaje się np. do cięcia gresu? Co ma znaczenie? Wydajność cięcia, mocowanie, wielkość średnicy, a może co innego?

Tarcze szlifierskie – czym są?

Tak samo, jak w przypadku wiertarki, kluczowy jest dobór odpowiednich wierteł do pracy na danym materiale, tak samo, gdy przychodzi nam do cięcia płytek, to nie przecinarka jest najważniejsza, ale zastosowane do niej tarcze.

Co prawda na rynku, znajdziemy tarcze uniwersalne, jednak większą trwałość oraz lepszą jakość prezentują tarcze do konkretnych materiałów.

Najczęściej, w sklepach spotkasz taki produkt jak tarcza diamentowa. Czym ona jest? Posiada korpus ze stali albo stopu metali lekkich, a jej krawędzie są pokryte proszkiem z diamentu syntetycznego, które jest wtapiane w spoiwo metalowe. Całość zostaje następnie zgrzana lub przylutowana do tarczy i zespolona z nią, dzięki czemu narzędzie uzyskuje wytrzymałość i właściwości ścierne, znacznie lepsze od papierów ściernych.

Tarcza diamentowa pozwala na świetne wyniki pracy z materiałami. Cechuje ją wytrzymałość, odporność, niski poziom hałasu, precyzja, a także wygoda, twardość oraz posiada ona właściwości samoostrzące.

Rodzaje tarcz do cięcia płytek gresowych i nie tylko

Szukając odpowiedniej tarczy, spotkamy tarcze diamentowe, przeznaczone do pracy na sucho i na mokro. Pierwsze nie mogą mieć kontaktu z wodą, w drugich jest wymagane obfite zwilżanie w miejscach cięcia.

Jednak zwykle, tarcze należą do materiałów budowlanych, dzielących się poprzez zastosowanie, a konkretniej – ze względu na to, do jakiego materiału ich używamy.
Mamy zatem tarcze do betonu, kostki brukowej, przeznaczone do twardych materiałów – idealne także do granitu, kamienia (np. kamienia naturalnego). Poza tym spotkasz tarcze do glazury i ceramiki, mogące być stosowane także do marmuru, tarcze do gresu, ceramiki, kafli i tarcze do szlifowania betonu.

Na co zwracać uwagę, kupując tarcze?

Jakie parametry są ważne, gdy kupujesz tarcze do płytek? Znaczenie ma wiele elementów tj. wielkość ziaren, gęstość rozłożenia, kształt tarczy czy rodzaj spoiwa.

W szczególności, kupując tarcze np. na stronie pro-budowa.pl powinieneś zwrócić uwagę na takie wartości jak metoda cięcia (tarcza ruchoma lub nieruchoma), rodzaj cięcia (mokro i na sucho), szybkość cięcia, geometria cięcia (proste cięcie, cięcie skośne lub fazowanie), średnica tarczy, rodzaj tarczy (diamentowa z ciągłą lub segmentową bieżnią), średnica otworu montażowego, grubość tarczy, a także obecność lub nie rowków i otworów kompensacyjnych.

Pamiętaj jednocześnie, że dobór parametrów właściwych do wykonywanej pracy na danym materiale jest tu kluczowy. Nie każda tarcza nada się do każdego materiału, tak samo jak nie każda prędkość będzie zawsze odpowiednia do każdej pracy.

Jeśli masz wątpliwości, jakiego dokładnie sprzętu potrzebujesz, zachęcamy do kontaktu z nami.

Jak czyścić gotowe pergole ogrodowe?

Jak czyścić gotowe pergole ogrodowe?

0
W artykule podzielimy się z Wami wiedzą i doświadczeniem na temat efektywnego czyszczenia pergoli, niezależnie od tego, czy są one wykonane z drewna, czy...

Odwierty pod pompy ciepła, czyszczenie i pogłębianie studni: Praktyczny poradnik

0
W dzisiejszych czasach, gdzie coraz częściej zwracamy uwagę na ekologiczne i efektywne sposoby ogrzewania naszych domów oraz zapewnienia dostępu do czystej wody, studnie głębinowe...
Jak zaprojektować idealną instalację elektryczną w Twoim domu: Poradnik od A do Z

Jak zaprojektować idealną instalację elektryczną w Twoim domu: Poradnik od A do Z

0
W dzisiejszych czasach, kiedy technologia stanowi nieodłączną część naszego życia, odpowiednio zaprojektowana i zrealizowana instalacja elektryczna w domu jest kluczowa dla zapewnienia komfortu, bezpieczeństwa...
Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta

Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta

0
Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta Ogrody w stylu skandynawskim to oaza spokoju i harmonii, gdzie prostota form spotyka się z naturalnym...
Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię? Co wybrać do swojej sypialni?

Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię? Co wybrać do swojej sypialni?

0
Zależy Ci na tym, aby Twoja sypialnia została urządzona w nowoczesnym stylu, ale przy jak najmniejszych nakładach finansowych? Wiele osób uważa, że nowoczesna aranżacja...

More from this stream

Recomended