Renowacja gitary – na czym polega?

0
291
Renowacja gitary - na czym polega?

Gitara to jeden z najpopularniejszych instrumentów. Po nią sięga większość amatorów muzycznych dźwięków, którzy marzą o graniu. Nauka gry na gitarze nie jest zbyt trudna. Praktycznie każdy może posiąść tę umiejętność i doskonalić ją przez kolejne lata. W tym czasie może się jednak zdarzyć, że jakaś część gitary zużyje się i brzmienie nie będzie już tak doskonałe jak wcześniej.

W takiej sytuacji nie ma się czym martwić. Na szczęście często wystarczy naprawa gitar Warszawa i sprzęt powraca do świetności ciesząc muzyków kolejnymi dźwiękami. Najczęściej spotykanymi uszkodzeniami instrumentu są między innymi pięknięte boczki i płyty rezonansowe, złamane główki, odklejone belki płyty rezonansowej czy odklejone od korpusu gryfy.

Celem jakiejkolwiek naprawy jest osiągnięcie takiego stanu gitary, który pozwoli na ponowne wydobycie z niej dźwięku o wysokiej jakości (czasem nawet jeszcze lepszej niż w stanie pierwotnym). To ważne, by naprawa gitary, na przykład podczas klejenia główki na łączeniu z gryfem (za pomocą wklejek hebanowych w roku wzmocnienia) zwiększa się masa gryfu, a co za tym idzie podwyższa się skuteczność przenoszenia dźwięku w gryfie, a także jakość całego ośrodka gryf-korpus.

 Jak lakierować gitarę?

Chcąc natomiast odzyskać możliwie jak najlepszy wygląd gitary, należy zacząć od przygotowania drewna pod lakier. Wystarczy oszlifować je papierem ściernym z rosnącą gradacją – tak, aby na drewnie nie zostało żadnej rysy – pod lakierem bowiem nabiorą wyrazu, co zdecydowanie obrzydzi instrument.

Kolejnym ważnym etapem jest lakierowanie instrumentu. To niezwykle trudny proces, gdyż lakier nie pozostaje obojętny wobec brzmienia gitary. Dlatego należy przygotować odpowiednio podkłady. Pierwszą warstwą koniecznie musi być izolat (to środek, który oddziela lakier od wszelkich substancji chemicznych, jak garbniki w drewnie.

Wyschnięty izolat trzeba raz jeszcze przeszlifować i doprowadzić do jak najrówniejszej powierzchni. Gdy wszystko już gotowe, należy nanieść podkład, który również trzeba oszlifować i w końcu nałożyć lakier. Wszystko nakładane jest przy pomocy pistoletu ciśnieniowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here