O ile większa powinna być donica do której przesadza się roślinę?

0
484
O ile większa powinna być donica do której przesadza się roślinę?

Celem przesadzania roślin doniczkowych jest zapewnienie im odpowiedniej przestrzeni do rozwoju. Rosnące kwiaty stale rozbudowują swój system korzeniowy. Po kilku latach intensywnego wzrostu może więc okazać się, że pięknie wyglądające rośliny zaczynają marnieć. Dzieje się tak dlatego, że ich korzenie nie mają koniecznej przestrzeni, a podłoże nie zapewnia już odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dlatego konieczne jest przesadzanie roślin doniczkowych do nowych, większych doniczek. Jak duże powinny być nowe doniczki? Dowiesz się z tego artykułu!

Dlaczego należy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Rośliny doniczkowe mają bardzo ograniczoną przestrzeń do rozwoju systemu korzeniowego. Do podłoża, w którym rosną, nie są w naturalny sposób dostarczane nowe składniki odżywcze. Ich dobrobyt zależy zatem od czynności podejmowanych przez człowieka: nawożenia, przesadzania, podlewania. Przyjmuje się, że rośliny doniczkowe należy przesadzać co 2-3 lata. Zapewnia się im w ten sposób więcej miejsca do rozwoju korzeni oraz nową glebę, bogatszą w składniki odżywcze od starej. Najlepszą porą na przesadzanie kwiatów jest wiosna.

Jak wybrać odpowiedniej wielkości doniczkę do przesadzenia rośliny?

Aby zapewnić przesadzanej roślinie optymalne warunki do wzrostu, należy wybrać odpowiednio dużą doniczkęW przypadku małych kwiatów wystarczy kupić doniczkę o średnicy większej o 2-3 centymetry od poprzedniej. Duże okazy wymagać mogą przesadzenia do doniczki o średnicy większej o 5-10 cm od starej.

Jak tłumaczy specjalista z firmy Sklep Kwiecisty, producent plastikowych doniczekczęstym błędem jest sadzenie roślin bezpośrednio w osłonkach, a nie w doniczkach. Prawidłowe warunki rozwoju można zapewnić kwiatom wyłącznie wtedy, gdy zostaną one posadzone w doniczkach z otworami w dnie. Dziurki odprowadzają nadmiar wody i zapobiegają gniciu korzeni.

Przesadzanie roślin do większych doniczek to okazja do przeglądu ich korzeni. Warto usunąć uschnięte oraz przegniłe części systemu korzeniowego. Można rozważyć także odcięcie zbyt długich korzeni, co pobudzi roślinę do wzrostu. W tym czasie warto zaplanować również rozmnażanie roślin doniczkowych. Pozwoli to wykorzystać stare, małe doniczki do posadzenia w nich młodych roślinek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here