O czym pamiętać, decydując się na zakup starego domu?

0
443
O czym pamiętać, decydując się na zakup starego domu?

Wiele osób decyduje się na zakup starych domów do remontu. Widzą w nich potencjał i możliwość przerobienia domostwa według własnych potrzeb. Jednak hurraoptymizm należy poskromić, gdy okazuje się, że trzeba wykonać wiele prac, które pochłoną niemałe środki. Czy to zatem, aby na pewno dobra inwestycja? Przekonajmy się, jakie prace mogą, ale nie muszą być konieczne.

Sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej – wymiana niezbędnych modułów i elementów na nowe

Zanim zakupicie stary dom, musicie sprawdzić wszystkie newralgiczne punkty i podliczyć ile będzie Was kosztował remont. Czasami może się okazać, że pochłonie on prawdziwą fortunę. Sporo wydacie na pewno na wymianę modułów przestarzałej instalacji elektrycznej i dostosowanie jej do współczesnych potrzeb. Jak wiadomo stare instalacje nie zakładały jeszcze korzystania z mnóstwa sprzętów bez których obecnie nie wyobrażamy sobie życia. Wymagają więc przeróbki, aby były wydajne. W tym przypadku mogą się znaleźć w domu nowe gniazdka elektryczne. Warto dobrze rozplanować ich rozmieszczenie, bo zdarza się tak, że jakieś gniazdko w ogóle nie jest użytkowane albo zasłania je jakiś duży mebel. Dobrze sprawdzi się też gniazdko elektryczne smart. Jest to właściwie wtyczka do istniejącego gniazdka, która umożliwia podłączenie sprzętu, monitorowanie stanu ładowania, zużycia energii elektrycznej, a także wiele innych przydatnych funkcji. Na pewno trzeba będzie zamontować też nowe łączniki. Tu warto zdecydować się na modele z podświetleniem, które są niezwykle praktyczne.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, a także ocieplenie dachu

Na pewno stary dom wyposażony jest w drewniane okna, które niekoniecznie widziały konserwację. Nawet jeśli przeszedł w przeszłości modernizację i okna zostały wymienione na plastikowe, to być może także będą już wymagały ingerencji, przynajmniej docieplenia albo wymiany pakietów szybowych na takie o niższym współczynniku przenikania ciepła. To samo dotyczy drzwi. Warto wymienić je na solidne drzwi antywłamaniowe z odpowiednią izolacją. Dach na pewno będzie wymagał ocieplenia. Jeśli również dachówkę czy inne pokrycie dachowe będzie trzeba wymienić, to koszty znacząco wzrosną.

Docieplenie ścian i wykonanie elewacji

Stary dom, który wymaga remontu z pewnością nie był ocieplany. Kiedyś nie było takiej praktyki i domy murowane po prostu tynkowano. Nikt nie zaprzątał sobie głowy dodatkowym docieplaniem. Zatem teraz trzeba będzie je wykonać stosując wełnę mineralną albo styropian. Ponadto po tej pracy konieczne będzie jeszcze wykończenie elewacji. Koszt wykonania docieplenia i wykończenia elewacji na pewno wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście w zależności od wyboru droższych materiałów koszty będą rosły jeszcze bardziej. Wykonanie podjazdu na razie można ominąć i zdecydować się na tymczasowe rozwiązanie.

Prace wewnątrz domu, czyli od gładziowania, poziomowania posadzek, po wykończenie i wyposażenie

Czekają Was jeszcze liczne prace wewnątrz. Poza montażem wykończeń instalacji elektrycznej, o których była już mowa przyjdzie czas na gładziowanie, poziomowanie krzywych posadzek i oczywiście wymianę materiałów wykończeniowych i montaż nowych. Koszty mogą być naprawdę różne, bo przecież zwykłe panele drewnopochodne są znacznie tańsze od gresu czy paneli winylowych. Po zrobieniu wykończenia przychodzi czas na wyposażenie. Można wykorzystać elementy ze starego domu, jeśli starzy właściciele coś pozostawili i np. przerobić w końcu dawanie nowego życia starym rzeczom jest obecnie modne, ale i ekologiczne. Jednak na pewno pewne elementy, jak choćby materac do łóżka czy meblościankę trzeba będzie dokupić.

Czy zakup starego domu to dobra inwestycja?

Jeżeli masz spory budżet i lubisz wykonywać metamorfozy mieszkań albo nastawiasz się na remontowanie domu przez wiele lat, to takie rozwiązanie może być dla Ciebie odpowiednie. Na pewno stare domy mają swój urok, czasami np. niepowtarzalną bryłę albo elementy wykończenia, które warto zachować. Jeśli natomiast nie jesteś gotowy na długie remontowanie, to takie rozwiązanie nie będzie dla Ciebie właściwe. Lepiej rozejrzyj się za domem w stanie deweloperskim w Twoim budżecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here