Ogrodzenie to jeden z najważniejszych elementów każdej posesji. Dzięki niemu możemy ochronić swoje mienie, zapewnić prywatność oraz poprawić estetykę domu i ogrodu. Wybór odpowiedniego ogrodzenia jest jednak niezwykle ważny, a jedną z często poruszanych kwestii jest wybór materiału – aluminiowego lub stalowego?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, każde ogrodzenie niezależnie od zastosowanego materiału, powinno dobrze służyć wiele lat, jeśli tylko zostało solidnie wykonane.
W firmie Płotbud specjalizujemy się w produkcji ogrodzeń, zarówno aluminiowych, jak i stalowych. Wiemy, że wybór odpowiedniego materiału może być trudny, dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik po ogrodzeniach aluminiowych i stalowych.
Wygląd i estetyka ogrodzeń stalowych i aluminiowych
Ogrodzenia stalowe jak i aluminiowe mogą wyglądać bardzo podobnie, najnowsze trendy wzornicze podążają w stronę prostoty form. Najczęściej wybieranymi są zatem ogrodzenia z przęsłami w formie poziomych pasów różnej szerokości, a także form pionowych lub całkiem zabudowanych (nieprzeziernych lub z minimalnymi szparami). Oczywiście każdy rodzaj ogrodzenia może być dostępny w dowolnych kolorach palety ral.
Różnice w wyglądzie dostrzegalne są przy bliższym spojrzeniu, ogrodzenia aluminiowe są zdecydowanie bardziej estetyczne, gładkie, nowocześniejsze i przyjemniejsze dla oka.
Trwałość ogrodzeń stalowych i aluminiowych
W tej kwestii jedyną przewagą ogrodzeń stalowych nad aluminiowymi, jest ich większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast pod względem trwałości i zachowania nienagannej kondycji na lata – przoduje aluminium, głównie z powodu całkowitej odporności na warunki atmosferyczne i korozję.
Przy ogrodzeniu z aluminium mamy pewność, że posłuży na długie lata w nienagannej kondycji, ponieważ materiał nie będzie korodował niezależnie od procesu produkcji.
Natomiast aby ogrodzenie wykonane ze stali również było trwałe, w naszych warunkach klimatycznych, musi być dobrze wykonane i zabezpieczone przez ocynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe. W tej kwestii nie można iść na skróty.
Porządnie wykonane ogrodzenie stalowe należy zespawać z profili stali czarnej, następnie całe przęsła cynkować poprzez zanurzenie w płynnym cynku i na koniec pomalować proszkowo. Niestety taki proces jest czasochłonny, ponieważ elementy trzeba odpowiednio przygotować przed cynkowaniem, a po cynkowaniu przeprowadzić czasochłonne czyszczenie przygotowujące do malowania proszkowego.
Co wpływa na zmniejszenie trwałości ogrodzeń stalowych?
Jak poprawnie technologicznie powinno być wykonane ogrodzenie stalowe, aby służyło w dobrej kondycji latami, opisaliśmy wyżej. Natomiast główne czynniki mające negatywny wpływ na ogrodzenie stalowe, mają naturę oszczędzania na procesie produkcji.
- Skrócenie procesu technologicznego, mianowicie stosowanie do konstrukcji ogrodzenia gotowych ocynkowanych profili, a nawet blach. Następnie ich spawanie i bezpośrednie malowanie. W tym procesie miejsca spawów nie są zabezpieczone antykorozyjnie i już po kilku latach rdzewieją.
- Kolejne pójście na skróty i brak zabezpieczenia antykorozyjnego. Elementy ogrodzenia są spawane ze stali czarnej i następnie malowane proszkowo z pominięciem całkowicie procesu cynkowania. Takie ogrodzenie może korodować już po dwóch latach, a jego malowanie, czy poprawianie, staje się udręką.
Jak rozpoznać czy ogrodzenie stalowe zostało wykonane poprawnie?
Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest niestety jego cena, gdy jest ona podejrzanie niska, to występuje spore prawdopodobieństwo, że zaoszczędzono na procesie technologicznym, jak opisaliśmy wyżej.
Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę czy elementy ogrodzeniowe posiadają otwory technologiczne, jeżeli występują to dobrze, gdyż jest większa pewność, że elementy były cynkowane zanurzeniowo.
Dobrze jest też w miarę możliwości sprawdzić wagę elementów ogrodzeniowych. Cynkowane całościowo mają wyższą wagę, gdyż ocynk ogniowy jest cięższy i nigdy nie ma możliwości aby do końca wypłynął z wnętrza profili.
Podsumowanie
Decydując się na porządne ogrodzenie stalowe, najlepiej bardzo dobrze sprawdzić wykonawcę oraz oferowany produkt, aby uniknąć rozczarowań.
Wybierając ogrodzenie aluminiowe, mamy dużo więcej pewności poczynienie dobrej inwestycji.
Ogrodzenia aluminiowe są coraz bardziej popularne ze względu na swoją trwałość i elegancki wygląd. Są lekkie, co ułatwia ich montaż i transport. Ponadto, aluminiowe ogrodzenia są odporne na warunki atmosferyczne i korozję, nie wymagają żadnej konserwacji, ani malowania, ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, co czyni je zdecydowanie długowiecznym rozwiązaniem.