Nawilżacze powietrza – co to za urządzenia i dlaczego warto je kupić?

Rolą urządzenia, którym jest nawilżacz powietrza, jest dbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. W przypadku, gdy powietrze jest zbyt suche, możemy narzekać na  gorsze samopoczucie oraz miewać problemy z bezsennością. Suchy klimat nie sprzyja również roślinności, która przy braku wilgoci zaczyna szybciej obumierać.

Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić od 40 do 60% – jest to dla nas najzdrowszy klimat. Ważna jest jednak także jego jakość, dlatego warto, by było w nim jak najmniej zanieczyszczeń. Oczyszczacze i nawilżacze powietrza sprawią, że w danym pomieszczeniu zapanuje klimat, który zdecydowanie pozytywnie wpłynie na samopoczucie domowników.

Kto powinien zainwestować w nawilżacze powietrza?

Nawilżacz powietrza warto kupić nawet wtedy, gdy dopisuje nam zdrowie. Zbyt suche powietrze sprzyja rozwojowi oraz zaostrzaniu infekcji, dlatego warto dbać o jego odpowiedni poziom wilgotności. Może odpowiadać również za częsty ból gardła, głowy, a nawet choroby górnych dróg oddechowych. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku chłodniejszych dni, kiedy często ogrzewamy dane pomieszczenie. Nieodpowiedni mikroklimat wpływa także negatywnie na stan naszej skóry, dlatego warto na codzień utrzymywać stały poziom nawilżenia powietrza.

Urządzenie to jest szczególnie polecane również alergikom. Zarówno nawilżacze, jak i oczyszczacze powietrza, doskonale radzą sobie z krążącymi w powietrzu drobnoustrojami oraz roztoczami. Dobry nawilżacz, wyposażony w jonizator powietrza, usuwa wszelkie zanieczyszczenia i pozostawia czyste, świeże i nawilżone powietrze w pomieszczeniu.

Który nawilżacz powietrza warto wybrać?

Urządzenia służące do nawilżania powietrza występują w wielu wariantach – od najbardziej podstawowych, po zaawansowane. Chociaż wszystkie sprawiają, że powietrze staje się odpowiednio nawilżone i zdrowsze, niektóre z modeli są szczególnie polecane dzieciom lub osobom cierpiącym na alergię. Na rynku możemy znaleźć takie urządzenia jak:

  • Nawilżacz parowy

Jest to nawilżacz powietrza, który za pomocą zainstalowanej grzałki podgrzewa wodę w zbiorniku, generując w ten sposób parę. Gorąca para wodna gwarantuje eliminację wszelkich drobnoustrojów z powietrza, przez co dobrze sprawdzi się w przypadku alegrików oraz osób często doświadczających infekcji. Plusem urządzeń parowych jest także duża powierzchnia nawilżania – nawet do 50 metrów kwadratowych. Nawilżacze tego typu dostępne są zazwyczaj w przystępnych cenach, jednak pobierają sporo prądu oraz wymagają ostrożności, gdyż para może stwarzać ryzyko poparzenia.

  • Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacze ewaporacyjne, nazywane również dyfuzyjnymi, są jednymi z najbardziej uniwersalnych urządzeń tego typu. Za ich działanie odpowiadają wbudowany odpowiedni filtr i wiatrak, rozpylające wytwarzaną parę w danym pomieszczeniu. Takie sprzęty, w porównaniu do nowocześniejszych modeli, charakteryzuje tańsza eksploatacja oraz atrakcyjna cena. Nawilżacz powietrza ewaporacyjny wymaga jednak regularnej wymiany filtrów, by odpowiednio spełniał swoją rolę.

  • Nawilżacz ultradźwiękowy

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza to wyjątkowo nowoczesne urządzenie. Zamiast podgrzewać wodę, za pomocą ultradźwięków rozbija jej cząsteczki. Taki sprzęt jest wyjątkowo prosty w obsłudze, cichy oraz bezpieczniejszy od nawilżacza parowego, gdyż nie stwarza ryzyka poparzenia. Ponieważ nawilżacz ultradźwiękowy posiada filtry demineralizujące, nie należy do nich używać wody z kranu. Wskazane jest stosowanie wody destylowanej, a także regularna wymiana filtrów. Minusem tych urządzeń jest jednak nieco mniejszy zasięg, niż w przypadku nawilżaczy parowych, dlatego najlepiej sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Posiadacze zwierząt również powinni wybrać inny typ urządzenia – ultradźwięki wytrwarzane przez ten model nawilżacza mogą być uciążliwe dla domowych pupili.

  • Nawilżacze powietrza dla dzieci

W sklepach możemy znaleźć urządzenia przeznaczone do pokoju dziecięcego, które wyróżniają się przyjaznym wyglądem i występują między innymi w kształcie zwierzątek. Nawilżacz dobrze sprawdzi się nie tylko w sezonie grzewczym, ale i przez cały rok. Najlepszym pomysłem będzie wybór nawilżacza ultradźwiękowego – będzie cichy i bezpieczny dla dziecka, gdyż nie generuje gorącej pary, w przeciwieństwie do nawilżaczy parowych, które stwarzają ryzyko poparzenia. Przydatne będą także dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne wyłączanie lub monitorowanie warunków w pomieszczeniu.

Dlaczego warto zdecydować się na nawilżacze powietrza?

Dobry nawilżacz powietrza pozytywnie wpłynie na jakość życia, gdyż odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu sprawi, że będzie oddychać się znacznie przyjemniej. Jego cicha praca sprawi, że nie będzie uciążliwy w nocy, wyłącznie poprawiając jakość snu. Różnicę da się odczuć najbardziej w sezonie grzewczym, budząc się bez bólu gardła, spowodowanym często zbyt suchym powietrzem. Przyjazny mikroklimat zapewni także komfort wszystkim dużym i małym alergikom. Urządzenie świetnie sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i miejscu pracy, pozwalając zadbać o swoje zdrowie.

Duży wybór oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza znajdziesz w asortymencie sklepu Neonet, na stronie https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/oczyszczacze-powietrza.html. W prosty sposób zakupisz najlepsze urządzenia poprawiające jakość powietrza, w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Jak czyścić gotowe pergole ogrodowe?

Jak czyścić gotowe pergole ogrodowe?

0
W artykule podzielimy się z Wami wiedzą i doświadczeniem na temat efektywnego czyszczenia pergoli, niezależnie od tego, czy są one wykonane z drewna, czy...

Odwierty pod pompy ciepła, czyszczenie i pogłębianie studni: Praktyczny poradnik

0
W dzisiejszych czasach, gdzie coraz częściej zwracamy uwagę na ekologiczne i efektywne sposoby ogrzewania naszych domów oraz zapewnienia dostępu do czystej wody, studnie głębinowe...
Jak zaprojektować idealną instalację elektryczną w Twoim domu: Poradnik od A do Z

Jak zaprojektować idealną instalację elektryczną w Twoim domu: Poradnik od A do Z

0
W dzisiejszych czasach, kiedy technologia stanowi nieodłączną część naszego życia, odpowiednio zaprojektowana i zrealizowana instalacja elektryczna w domu jest kluczowa dla zapewnienia komfortu, bezpieczeństwa...
Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta

Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta

0
Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta Ogrody w stylu skandynawskim to oaza spokoju i harmonii, gdzie prostota form spotyka się z naturalnym...
Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię? Co wybrać do swojej sypialni?

Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię? Co wybrać do swojej sypialni?

0
Zależy Ci na tym, aby Twoja sypialnia została urządzona w nowoczesnym stylu, ale przy jak najmniejszych nakładach finansowych? Wiele osób uważa, że nowoczesna aranżacja...

More from this stream

Recomended