Listwy przypodłogowe i dekoracyjne – jak wybrać najlepsze i dlaczego warto poświęcić im uwagę?

0
119
Listwy przypodłogowe i dekoracyjne - jak wybrać najlepsze i dlaczego warto poświęcić im uwagę?

Urządzanie wnętrza domu, biura czy innego pomieszczenia to proces, w którym warto działać na zasadzie „od ogółu do szczegółu”. Liczą się wszystkie elementy wystroju, nie tylko te największe, a sposób wykończenia i ułożenia najdrobniejszych detali jest również bardzo istotny. Jak wybrać najlepsze listwy przypodłogowe i dekoracyjne?

1. Dlaczego drobne elementy wykończeniowe są istotne w aranżacji wnętrza?

2. Czym są listwy przypodłogowe?

3. Listwy przypodłogowe – rodzaje

4. Listwy dekoracyjne ze stali nierdzewnej – największe zalety

5. Listwy dekoracyjne ze stali nierdzewnej – do jakich wnętrz będą pasować?

Dlaczego drobne elementy wykończeniowe są istotne w aranżacji wnętrza?

Aranżowanie wnętrz domu, mieszkania, biura czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia to zadanie wymagające wieloetapowego myślenia i pewnej dozy kreatywności. Liczy się nie tylko to, jak dobierzemy kluczowe elementy wystroju – także drobne, na pozór błahe elementy mają swój istotny udział w tym, jak ostatecznie będziemy odbierać dany design. Do najistotniejszych, trwałych drobnych dodatków zaliczymy między innymi listwy przysufitowe oraz przypodłogowe, kątowniki i wszelkie inne elementy, których zadaniem jest zakończyć krawędź różnych obiektów tak, by była jednocześnie miła dla oka i bezpieczna w użytkowaniu.

Czym są listwy przypodłogowe?

Podłogowe lub przypodłogowe listwy ze stali nierdzewnej pełnią bardzo istotne zadanie – łączą ze sobą dwie powierzchnie w estetyczny i bezpieczny sposób, ukrywając wszelkie niedoskonałości czy ostre krawędzie. W pierwszym przypadku zwykle dotyczy to dwóch różnych rodzajów podłogi, na przykład paneli i terakoty. Z kolei listwy przypodłogowe mają na celu zakryć miejsce łączenia się podłogi ze ścianą. Podobny zabieg możemy wykorzystać również na styku ściany i sufitu, chociaż tutaj zwykle listwy przyjmują bardziej dekoracyjny kształt. Wybierając elementy stykające się z podłogą warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale przede wszystkim na wytrzymałość – zarówno w sytuacji, gdy listwa ma się znajdować przy ścianie, jak i wtedy, gdy planujemy po niej chodzić. Produkty te powinny być wykonane z trwałych materiałów, tak aby mogły pozostać na swoim miejscu przez długi czas.

Listwy przypodłogowe – rodzaje

Co do zasady listwy i inne elementy wykończeniowe możemy podzielić na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest podział przez wzgląd na materiał, z którego są wykonane. Do najpopularniejszych opcji zaliczymy:

  • drewno: jest ponadczasowe i unikatowe, a także świetnie komponuje się z różnymi rodzajami podłogi – nie tylko z litym drewnem. Minusem listew drewnianych jest konieczność specyficznej konserwacji oraz często z góry określony sposób montażu. Produkty z litego drewna są też zwykle droższe;
  • plastik: zazwyczaj wybierany do paneli podłogowych z różnego rodzaju płyt, jest prosty w ułożeniu – zwykle montuje się go „na klik”. Jest to także bardziej ekonomiczna opcja, choć wizualnie prezentuje się gorzej niż drewno;
  • stal nierdzewna: listwa czy kątownik z nierdzewki to idealne wykończenie do pomieszczeń biurowych czy użyteczności publicznej, z racji na swoją wysoką żywotność i wytrzymałość. W domu czy mieszkaniu sprawdzi się szczególnie w aranżacji minimalistycznej, nowoczesnej i industrialnej.

Innym podziałem listew podłogowych może być również sposób montażu. W takiej sytuacji wyróżnimy między innymi:

  • montaż na wcisk lub na klik: dotyczy często elementów plastikowych oraz stalowych, jest prosty w wykonaniu i nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi;
  • montaż przy użyciu niewielkich gwoździ: zazwyczaj wykorzystuje się go dla listew drewnianych, gdzie listwa zostaje na stałe przytwierdzona do podłogi w pobliżu ściany.

Listwy dekoracyjne ze stali nierdzewnej – największe zalety

Stal nierdzewna jest świetnym materiałem wykończeniowym dla wielu miejsc: zarówno często uczęszczanych i otwartych publicznie, jak i do prywatnych domów oraz mieszkań. Jej największą zaletą jest duża odporność i niewrażliwość na odkształcenia, zadrapania oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo bardzo łatwo możemy ją wyczyścić i nie potrzebujemy do tego żadnych szczególnych środków chemicznych. Stalowa listwa C do płytek to także stosunkowo niewielki koszt, ale za to bardzo efektowne wykończenie każdego wnętrza, także w zaciszu naszego własnego M. W przypadku zastosowania w prywatnych domach i mieszkaniach stal nierdzewna będzie świetnie komponować się z takimi stylami aranżacji, jak minimalizm czy industrializm.

Listwy dekoracyjne ze stali nierdzewnej – do jakich wnętrz będą pasować?

Wybierając listwy przypodłogowe i dekoracyjne powinniśmy zwrócić uwagę na ich kolor – stal może mieć różne odcienie, co jest istotne w kontekście doboru detali do ogółu aranżacji. Sprawdźmy również, jakie wymiary ma upatrzony przez nas model, tak aby zostawić dla niego dostatecznie dużo miejsca w podłodze czy też ścianie. W przypadku wyboru stali nierdzewnej nie musimy martwić się o szczególny sposób konserwacji, co również jest dużym plusem przy okazji urządzania wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here