Konserwacja drewnianych konstrukcji: krótki przewodnik

0
246
Konserwacja drewnianych konstrukcji: krótki przewodnikKonserwacja drewnianych konstrukcji: krótki przewodnik

Nie jest tajemnicą, że drewniana elewacja budynku pięknie się prezentuje. Drewno ma w sobie pewien niesamowity styl i wyraz, jednak o to piękno trzeba szczególnie dbać. Konserwacja jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.

Konserwacja drewnianej elewacji – od czego zacząć?

Drewno jest naturalnym materiałem, dlatego wymaga regularnej i rygorystycznej konserwacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tylko wtedy budynek zachowa swój pierwotny stan, a Ty unikniesz kosztownych prac naprawczych. Jeśli chodzi o zewnętrzną część drewnianej konstrukcji, to jej konserwacja nie jest trudna, lecz czasochłonna. Wszystko, co musisz zrobić to zaopatrzyć się w dużo wolnego czasu oraz najwyższej jakości produkty: farby, bejce, uszczelniacze oraz środki czyszczące dedykowane do rodzaju drewna, z którego zbudowany jest Twój dom. Następnie należy wdrożyć kilka istotnych czynności:

Oczyszczanie oraz inspekcje

Bardzo ważną kwestią w przypadku drewnianej elewacji jest jej regularna obserwacja oraz czyszczenie. Tylko w ten sposób zostaną zauważone nawet najdrobniejsze skazy na drewnie, a jak wiadomo każde uszkodzenie trzeba poddać naprawie. Systematyczne czyszczenie drewnianej struktury domu uchroni go przed pojawianiem się wilgoci, pleśni, czy przebarwień, które w znacznym stopniu przyczyniają się do słabej kondycji drewna. Dlatego, drewniane domy należy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak: brud, kurz, liście i trawa. Najlepiej umyć drewnianą elewację budynku za pomocą wody, mydła oraz gąbki lub szczotki o miękkim włosiu. Ale to nie wszystko. Należy również szukać uszkodzeń spowodowanych przez owady oraz wszelkich pęknięć lub łuszczenia się uszczelniacza wokół okien i drzwi. Warto również zadbać o otoczenie, upewniając się, że gałęzie drzew nie ocierają drewnianej elewacji. Następstwem takich uchybień jest kosztowna naprawa.

Malowanie

Kolejną istotną sprawą, o której nie należy zapominać, jeśli chodzi o drewnianą powierzchnię, jest jej systematyczne malowanie. Bardzo ważne w przypadku malowania domu z drewna są dwie kwestie: systematyczność oraz jakość produktu. Malowanie drewnianej elewacji należy powtarzać raz na trzy do siedmiu lat – oczywiście, im krótszy jest odstęp czasu tym lepiej. Jednak, regularne malowanie nie wystarczy, żeby utrzymać elewację domu z drewna w nienagannej kondycji. Ważna jest również jakość użytej farby. Najlepszymi produktami są farby składające się ze spoiwa akrylowego, ponieważ odznaczają się największą trwałością. Warte uwagi są również farby na bazie oleju. Ich zaletą jest to, że wnikają głębiej w strukturę drewna, natomiast wadą jest to, że nie rozszerzają się i nie kurczą pod wpływem naturalnych ruchów domu.

Uszczelnianie oraz bejcowanie

Jeśli chodzi o nakładanie warstw ochronnych, to warto również pamiętać, że masz wybór. W przypadku, gdy chcesz podkreślić naturalne piękno drewna możesz używać uszczelniacza lub bejcy zamiast farby. Nie jest tajemnicą, że drewno posiada wyjątkową barwę oraz fakturę, dlatego wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że używając bejcy lub uszczelniacza zamiast farby, wymagane jest regularne malowanie drewna co cztery lata. Najlepszymi produktami są te na bazie naturalnych składników, na przykład wody, gliny, olejów czy wosków roślinnych.

Drewniana elewacja stanowi niedrogą alternatywę dla innych materiałów budowlanych. Jednym z powodów jest to, że drewno jest łatwo dostępne, a wymiana zniszczonych elementów jest szybka. Największą wadą drewnianej konstrukcji jest to, że jest podatna na uszkodzenia i wymaga częstego malowania oraz czyszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here