Kompresor tłokowy – jaki typ będzie idealny do użytku domowego?

0
512
Kompresor tłokowy - jaki typ będzie idealny do użytku domowego?

Spośród narządzi działających pod ciśnieniem, to właśnie kompresor wyróżnia się największą funkcjonalnością. Może służyć do pompowania, malowania, a nawet oczyszczania powierzchni z zanieczyszczeń. Urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze sprawdzą się zarówno w dużym zakładzie, na myjni samochodowej, jak i w przydomowym garażu. Jaki typ urządzenia najlepiej sprawdzi się do użytku domowego?

Sprężarka czy kompresor tłokowy?

Wybierając, spośród urządzeń na rynku warto poznać ich nazewnictwo. O ile każdy kompresor jest sprężarką, to w drugą stronę nie można powiedzieć tego samego. Wynika to z faktu, że sprężarki to szeroka nazwa pełnej gamy urządzeń, które wytwarzają powietrze pod dużym ciśnieniem. Urządzenie to wykorzystuje mechanizm tłoka pracującego w cylindrze. Przykładem takiego urządzenia jest kompresor tłokowy 50l, który posiada zbiornik o pojemności 50 litrów i najlepiej sprawdza się w celach prywatnych.

Zalety stosowania kompresorów

Konstrukcje tłokowe należą do najstarszych i jednocześnie najpopularniejszych urządzeń sprężających powietrze. Ich zaletą jest uniwersalność zastosowań. Są przydatne zarówno dla doświadczonego fachowca, jak i niedzielnego majsterkowicza. Charakteryzują się szerokim wachlarzem rozwiązań technologicznych, są łatwe w obsłudze i konserwacji. Urządzenia o mniejszym zbiorniku, jak kompresor tłokowy 50l są również dużo tańsze przy zakupie oraz mają niższe koszty eksploatacji. Na rynku jest duży wybór wśród samych typów kompresorów. Wyróżnia się urządzenia olejowe, bezolejowe, jednotłokowe, kilkutłokowe oraz wiele innych.

Co decyduje o przydatności kompresora tłokowego?

Kupując urządzenie do użytku domowego, warto pamiętać o kilku ważnych kryteriach. Są to:

  • wydajność urządzenia,
  • wielkość zbiornika

Zabiegi malowania lub używania narzędzi pneumatycznych wymagają posiadania odpowiedniej wydajności przez narzędzia tłoczące powietrze. Jeśli sprzęt może pompować z prędkością 350 – 400 litrów na minutę, to jest to dobry wynik. Duże znaczenie ma także wielkość zbiornika. Im większy, tym kompresor może rzadziej się załączać. Jednak nie każdy posiada garaż zdolny pomieścić 200 litrowy zbiornik! W większości przypadków kompresor tłokowy 50l w zupełności wystarczy.

A co z ciśnieniem?

Informacja o maksymalnym ciśnieniu kompresora należy do kluczowych parametrów. Tak się składa, że ciśnienie robocze jest nieco niższe niż podawane przez producenta. Jeśli podaje on wartość maksymalną na poziomie 8 bar, to wartość robocza będzie wynosić około 6 bar. Jest to wystarczający pułap do większości prac wykonywanych w przydomowym garażu lub warsztacie. Jednak niektóre osoby będą chciały mieć zapas i wybierają kompresory o mocy 10 barów. W tym przypadku rzeczywiste ciśnienie wyniesie 8 barów. Takie parametry posiadają urządzenia, które są dostępne na każdą kieszeń – przykładem może być kompresor tłokowy 50l. Niezależnie od tego, czy dana osoba wybiera model olejowy, czy bezolejowy warto zaopatrzyć się w dodatkowe filtry.

Podsumowując, kompresor tłokowy 50l będzie idealnym rozwiązaniem do użytku domowego. Dostępne są one na każdą kieszeń i mają niski koszt eksploatacji a ich wydajność i parametry sprawdzą się przy wszystkich przydomowych pracach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here