Jakie są najbardziej trwałe materiały budowlane?

0
715
Jakie są najbardziej trwałe materiały budowlane?

Każdy wie, że dobre materiały budowlane powinny być trwałe. Nikt przecież nie stawia budynku z myślą, by po kilku latach konieczna była jego rozbiórka. Stąd też oczywiste jest, że trzeba znać najtrwalsze materiały, które przez długi czas nie tracą swoich własności. Na jakie rodzaje materiałów należy koniecznie zwrócić uwagę?

Beton

Do najwytrzymalszych materiałów można bez żadnego wątpienia zaliczyć beton. Powstaje on na skutek wymieszania cementu z kruszywem i wodą. Dla wzmocnienia jego cech dodaje się do mieszanki także włókien lub domieszek. W ten sposób beton może pełnić różne funkcje. Na budowach najczęściej sięga się po beton towarowy. Jest on przygotowywany w betoniarni i na plac budowy jest dostarczany betonowozami. Jest on bardzo popularny, bo jest równocześnie tani, wydajny i bardzo wytrzymały. Dzięki temu beton towarowy doskonale sprawdza się jako materiał do wylewania elementów nośnych, które po prostu muszą być trwałe. Z tego powodu nie ma wątpliwości, że beton był i będzie należał do grupy najczęściej wybieranych materiałów budowlanych. Trwałość betonu wylicza się na od 60 lat wzwyż. Wiele zależy od tego, czy beton jest zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych. Jeśli tak jest, to jego wytrzymałość i trwałość zdecydowanie wzrasta, co sprawia, że jest on jednym z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych materiałów budowlanych na rynku europejskim.

Cegła ceramiczna

Niewiele osób o tym wie, ale dużą trwałością charakteryzuje się także cegła ceramiczna. Znaleziono dowody na to, że może ona wytrzymać nawet 800 lat. Współcześnie produkowane cegły są jednak odrobinę mniej wytrzymałe i zwykle ich żywotność jest określana na 100 lat. To całkiem dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aktualnie domu stawia się na jedno lub dwa pokolenia. Dobrze odizolowana cegła, która jest zabezpieczona przed wilgocią, może wytrzymać nawet dłużej niż wspomniane już 100 lat. Cegły są bardzo popularne i obecnie znajdują się w powszechnym użyciu. Równocześnie trzeba zaznaczyć, że są materiałem zdecydowanie mniej plastycznym niż beton. To z kolei oznacza, że nie sprawdzają się one w każdej sytuacji, np. nie nadają się do przygotowywania fundamentów czy posadzek. W tej roli zdecydowanie lepiej sprawdzi się równie trwały i mocny beton.

Drewno

Tak! Drewno jest bardzo wytrzymałym materiałem budowlanym, o ile jest ono prawidłowo zabezpieczone. Najbardziej wytrzymałe jest drewno tekowe. Jest ono bardzo drogie, bo występuje wyłącznie w egzotycznych rejonach. Drzewa tekowe rosną w regionach, w których występują monsuny. To dzięki wpływowi specyficznego klimatu drewno to jest wyjątkowo odporne na działanie grzybów i pleśni. Gatunki egzotyczne są też odporne na działanie promieniowania słonecznego oraz upływ czasu. W Europie największą trwałością charakteryzuje się dębina. Wykonane z niej elementy mogą z powodzeniem przetrwać nawet kilkaset lat. Do najsłynniejszych i równocześnie najstarszych budowli wykonanych z drewna należy zaliczyć świątynię Hōryū-ji w Japonii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here