Jakie narzędzie do usuwania płaszcza z kabla o przekroju okrągłym?

0
160
Jakie narzędzie do usuwania płaszcza z kabla o przekroju okrągłym?

W pracach monterskich wykorzystuje się różnorodne narzędzia do zdejmowania izolacji. Najczęściej mają one formę szczypiec, które przecinają izolację kabla i umożliwiają jej bezpieczne zsunięcie z metalowego rdzenia. Profesjonaliści korzystają z narzędzi automatycznych, ale w sprzedaży dostępne są również szczypce ręczne oraz różnego rodzaju noże dedykowane usuwaniu zewnętrznego płaszcza z kabli o okrągłym przekroju. Jak wyglądają takie noże i jak się ich używa?

Noże do zdejmowania płaszcza z ostrzem hakowym

Umiejętnie wyprofilowane ostrza profesjonalnych narzędzi do zdejmowania izolacji z kabli o przekroju okrągłym zapewniają możliwość szybkiego usuwania płaszczy bez ryzyka uszkodzenia żył poprowadzonych wewnątrz kabla. Dobrym przykładem takich narzędzi są profesjonalne noże o ostrzu hakowym wyposażone są w specjalną stopkę, która pozwala na bezpieczne prowadzenie ostrza i wykonanie sprawnego cięcia wzdłużnego praktycznie na każdym rodzaju przewodu o przekroju okrągłym, bez względu na obwód kabla i grubość płaszcza ochronnego. Stopka prowadzona jest od wewnętrznej strony płaszcza, dzięki czemu izoluje ostrze od wewnętrznych żył i chroni je przed przypadkowym przecięciem. Hakowe narzędzia do zdejmowania izolacji (https://ingar.pl/produkty/narzedzia-reczne/narzedzia-do-zdejmowania-izolcji,2,237) zewnętrznej z kabli okrągłych można stosować również w niektórych rodzajach kabli płaskich. Noże najczęściej wyposażone są w dwa ostrza, co pozwala ciąć płaszcz kabla wzdłużnie ruchem do siebie lub od siebie. Takie narzędzia można wykorzystywać również do cięcia obwodowego, aczkolwiek wymaga to dużej precyzji i jest niewygodne.

Wielofunkcyjne narzędzie z ostrzem samoobrotowym

Specyficznymi wersjami narzędzi do usuwania płaszcza z przewodów o przekroju okrągłym są ręczne narzędzia z samoobrotowym ostrzem, które pozwalają na wykonywanie precyzyjnego cięcia obwodowego izolacji z możliwością płynnego przejścia do cięcia wzdłużnego. Doskonałym przykładem takiego sprzętu jest narzędzie z samoobrotowym ostrzem Wiha. To wielofunkcyjny, niezwykle uniwersalny sprzęt wyposażony nie tylko w samoobrotowe ostrze do cięcia obwodowego, ale także w samonapinający zacisk, który umożliwia wygodne przytrzymanie kabla i jego bezpieczne prowadzenie podczas zdejmowania płaszcza ochronnego oraz uniwersalny nóż hakowy ze stopką do cięcia wzdłużnego, który może przydać się również przy zdejmowaniu opasek zaciskowych z kabli. Ręczne narzędzia do zdejmowania izolacji z kabli o przekroju okrągłym, takie jak noże samoobrotowe to sprzęt idealnie sprawdzający się przy realizacji prac elektroinstalacyjnych w miejscach trudnodostępnych, na przykład w skrzynkach rozdzielczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here