Jak zbudować dom z bali?

0
608
Daniel Śliwakowski Panorama Brzeg Dolny

Budowanie domu dla zwykłego laika może wydawać się czymś czego nie da się ogarnąć. Tym bardziej jeżeli mówimy o domu z bali. Skąd wziąć na to materiał oraz ekipę, która się podejmie takiego zadania? To pytanie, które często zadają sobie ci, którzy są zainteresowani właśnie takim mieszkaniem.

Jak zbudować dom z bali?

Na to pytanie z pewnością znają odpowiedź ci, którzy trudnią się tym na co dzień. Ekipy te muszą by specjalistami w swojej dziedzinie, bowiem zbudowanie domu z bali nie należy do najprostszego zadania. Warto zacząć więc od samych fundamentów. Tutaj podłogi zazwyczaj składzie się na gruncie, nie jak w przypadku domów murowanych. Dla domów z bali wykonuje się fundamenty płytowe. Tutaj, także bardzo ważne jest zdanie klienta. Jeżeli ten będzie chciał robić podpiwniczenie, w takim wypadku będzie trzeba zmienić koncepcję. Jednak przy wykonywaniu fundamentów bardzo istotne jest, aby były doskonale wypoziomowane, ponieważ będzie to istotne w późniejszym stawianiu ścian.

Kolejnym krokiem jest budowanie ścian

Kolejnym krokiem jest budowanie ścianPolega ono bardziej na ustawianiu jednego bala na drugim. Przy czym warto pamiętać, aby przed tym bardzo dobrze uszczelnić ich połączenia, dzięki temu lepiej zaizolujemy nasze mieszkanie. Praca ta jest bardzo czasochłonna, ponieważ każdy z elementów jest bardzo ciężki. Dodatkowo wymaga ona dużej dokładności. W przypadku narożnych ścian, łączy się je za pomocą wcześniej przygotowanych klinów. Wbijane są w wywiercone fabrycznie otwory w balach. Dzięki temu możemy pewnie i stabilnie połączyć obie ściany. Budowanie ścian działowych nie różni się mocno od tych budowanych w domach murowanych. Stawia się je na wykonanej wcześniej podłodze. Rusztowanie wykonuje się zazwyczaj z elementów stalowych, a między elementami przestrzeń wypełnia się wełną mineralną. Zapewni ona izolację akustyczną oraz cieplną. Ściany takie zamyka się płytami gipsowo – kartonowymi.

Następnym krokiem jest wykonanie stropu

Na tę część mieszkania będziemy potrzebować drewnianych bali, które układamy w wyznaczonych miejscach na ostatniej warstwie ścian nośnych. Tutaj także warto uszczelnić połączenia między balami aby zapewnić izolację, nie tylko termiczną, ale także akustyczną. Do bali przybija się deski, które będą później wykorzystane do położenia kolejnej podłogi.
Konstrukcja dachowa nie różni się bardzo od konstrukcji dachowej, jakiej używa się na domach murowanych. Natomiast jeśli mówimy o pokryciu dachowym, tutaj decyduje klient. Pokrycie dachowe nie tylko służy jako ochrona przed deszczem lub innymi warunkami atmosferycznymi, ale także pełni funkcję dekoracyjną lub estetyczną. W takim wypadku warto chwilę przemyśleć zakup materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here