Jak zamontować umywalkę na szafce?

Szafka i umywalka to podstawowe elementy wyposażenia każdej łazienki. Chyba nikt zresztą nie wyobraża sobie łazienki właśnie bez nich. Sam montaż umywalki z szafką, jego stopień trudności uzależniony jest od rodzaju wybranych produktów, ale nie tylko. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak zamontować umywalkę na szafce – zapoznaj się koniecznie z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Montaż umywalki na szafce – jak to zrobić samodzielnie?

Tak naprawdę montaż umywalki na szafce nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym. Można z pewnością zadanie to wykonać samodzielnie, o ile jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Istotne jest to, by mieć niezbędne narzędzia oraz materiały uszczelniające. Szafki oraz umywalki sprzedawane są zazwyczaj z dokładnymi instrukcjami montażowymi. Poza tym wielu producentów posiada na swoich stronach filmy instruktażowe, które znacznie upraszczają to zadanie.

Dzięki temu, że zrezygnujesz z pomocy specjalisty podczas montażu umywalki na szafce, możesz zaoszczędzić i to sporo. Według ostatnich statystyk dotyczących kosztów robocizny usługa taka wynosi ok 150-300 zł. Jest to jednak tylko cena samego montażu, fachowcy dodatkowo liczą za uszczelnienie silikonem łączeń.

Można także oczywiście zakupić już gotowy zestaw składający się z umywalki oraz szafki. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba obawiać się samego montażu oraz tego, czy te dwa elementy nie będą do siebie pasowały. Poza tym szafki z umywalkami sprzedawane w zestawie, zazwyczaj są tańsze, niż dwa te produkty zakupione oddzielnie.

montaż umywalki na szafce

Montaż umywalki nablatowej na szafce

W ostatnich sezonach szczególnym zainteresowaniem cieszą się umywalki nablatowe. Ich popularność związana jest z wyjątkowym designem, ale także i funkcjonalnością. Ze względu na to, że sama umywalka ma wyższy rant, czynności takie jak mycie twarzy, golenie się, można wykonywać bardziej komfortowo. Poza tym ze względu na sam montaż umywalki nablatowe są idealnym rozwiązaniem do małych łazienek, ponieważ nie zajmują miejsca w samej szafce.

Umywalki nablatowe zazwyczaj montowane są na szafkach z drewnianym blatem. W ich przypadku sam montaż nie jest problematyczny. Umywalkę należy odrysować na blacie lub skorzystać ze specjalnego szablonu, który często znajduje się w komplecie. Jeśli bateria ma być także montowana na blacie, należy także dokładnie ją obrysować. Jeśli chodzi natomiast o sam drewniany blat – otwory najkorzystniej jest wykonać otwornicą.

Montaż umywalki na szafce – co dalej?

Po wykonaniu otworów, wygładzeniu krawędzi (o ile jest taka potrzeba), można zająć się silikonowaniem. Warto wspomnieć o tym, że najkorzystniej jest wybrać silikon sanitarny, który idealnie sprawdza się w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, w których panuje wilgoć czy spore wahania temperatur. Poza tym lepszym rozwiązaniem jest wybranie silikonu bezbarwnego. Biały silikon, nawet jeśli będzie regularnie czyszczony, może po jakimś czasie zacząć żółknieć, wyglądać mało estetycznie.

Silikon należy nanieść na dolną krawędź umywalki – następnie trzeba umieścić umywalkę na blacie szafki. Nie powinno się od razu korzystać z umywalki. Producenci silikonów zalecają przerwę około 24 godzin. Kolejnym krokiem jest podłączenie umywalki do instalacji wodnej.

Zrównoważony rozwój w praktyce: Realizacja projektów domów zeroenergetycznych

Zrównoważony rozwój w praktyce: Realizacja projektów domów zeroenergetycznych

0
Kiedy kilka lat temu odwiedziłem przyjaciela, który właśnie zainwestował w dom zeroenergetyczny, byłem pod ogromnym wrażeniem nie tylko niskich rachunków za energię, ale również...
Budowa domu szkieletowego

Budowa domu szkieletowego

0
Budowa domu jest jednym z najważniejszych projektów, które można zrealizować w życiu. Domy szkieletowe zdobywają coraz większą popularność, głównie ze względu na szybkość budowy...
Sklep meblowy z nowoczesnymi krzesłami i stołami

Stwórz swoją wymarzoną jadalnię

0
Stwórz swoją wymarzoną jadalnię – kolekcja krzeseł i stołów od Dojadalni.pl Jadalnia to serce każdego domu, miejsce, gdzie codzienność splata się z wyjątkowymi chwilami, gdzie...
Zalety Inwestycji w Wysokiej Klasy Kuchnię

Zalety Inwestycji w Wysokiej Klasy Kuchnię

0
Dom to azyl, a serce domu bije najsilniej w kuchni. To właśnie tutaj tworzone są wspomnienia, scalają się rodziny, a smaki i aromaty przenoszą...

Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię?

0
Urządzenie sypialni, w której będziemy się czuli komfortowo, a jednocześnie nie wydamy fortuny, może wydawać się wyzwaniem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to,...

Podobne artykuły:

Sprawdź także: