Jak wygodnie i oszczędnie sterować ogrzewaniem podłogowym?

0
139
Jak wygodnie i oszczędnie sterować ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe to niekwestionowany luksus. Wbrew powszechnie panującym przekonaniom, tego typu systemy nie są aż tak dużym wydatkiem. Kwota składająca się z projektu, zakupu wszystkich części oraz ich montażu może na początku wydawać się całkiem spora. Jednak warto pamiętać, że potocznie nazywana podłogówka to inwestycja, ponieważ w ogólnym rozrachunku opłaty za ten rodzaj ogrzewania są mniejsze niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Jaki wpływ na ostateczną kwotę za rachunki ma sterowanie systemem ogrzewania podłogowego? Dowiedz się więcej o tym rodzaju instalacji i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Najpopularniejszym rodzajem instalacji, odpowiadających za zapewnienie komfortu cieplnego w mieszkaniu, są grzejniki. Jednak nie dla wszystkich to odpowiednie rozwiązanie. Często ich umieszczenie w konkretnych miejscach zaburza estetykę wnętrza. Dodatkowo tradycyjne kaloryfery nie są najbardziej energooszczędnymi produktami. Ogrzewanie podłogowe to alternatywa, na którą z roku na rok decyduje się coraz więcej osób.

Potocznie nazywana podłogówka jest instalowana, jak sama nazwa wskazuje, pod podłogą. Najważniejszymi elementami tego systemu są rury, przez które przepływa ciepła woda z instalacji centralnego ogrzewania, lub specjalne kable albo maty grzewcze. W związku z tym ciepło dystrybuowane jest po całym mieszkaniu i nie występują obszary przegrzania oraz niedogrzania, tak jak ma to miejsce w przypadku grzejników. Dodatkowo ciepła podłoga z samego rana po mroźnej nocy to wyjątkowo przyjemne uczucie, które docenia każda osoba po instalacji tego systemu.

Podgrzewane płytki lub panele osiągają temperaturę od 29 do 35 stopni Celsjusza. W przypadku łazienki można ustawić ją na jeszcze wyższą, jeśli będzie taka potrzeba. Warto wiedzieć, że w celu instalacji ogrzewania podłogowego niezbędne jest podniesienie posadzki o kilka cm. W związku z tym nie w każdym pomieszczeniu takie rozwiązanie będzie mogło zostać zamontowane.

Projektanci zwracają uwagę przede wszystkim na energooszczędność ogrzewania podłogowego. Rachunki za ogrzewanie są niższe, ponieważ w tego typu instalacji zużywane jest zdecydowanie mniej energii do podgrzania wody, niż w przypadku grzejników. Dodatkowo dobrze zaprojektowana podłogówka nawet po wyłączeniu na długo emituje ciepło.

Jak sterować ogrzewaniem podłogowym?

Najważniejszą kwestią w przypadku ogrzewania podłogowego jest odpowiednie sterowanie całą instalacją. Nowoczesne rozdzielacze do podłogówki umożliwiają kontrolowanie i regulowanie przepływu ciepłej wody przez konkretne sekcje rur. Dzięki tego typu urządzeniom możesz dokładnie pilnować poziom zużywanych mediów i wpływać na ostateczną kwotę rachunków.

Wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem są automatyczne systemy do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Zaawansowane elektroniczne komponenty dobiorą intensywność pracy ogrzewania podłogowego w poszczególnych pomieszczeniach. Każdy domownik będzie mieć również dostęp do ewentualnej korekcji i modyfikacji wybranych przez urządzenie ustawień. Nowoczesne rozwiązania poradzą sobie również z systemami hybrydowymi, czyli takimi, w których występuje instalacja ogrzewania podłogowego oraz instalacja grzejnikowa.

Zautomatyzowany system ogrzewania podłogowego pozwala na jeszcze większe oszczędności. Dlaczego? Bieżące korygowanie intensywności pracy tej instalacji ogranicza bowiem zużycie energii lub paliwa niezbędnego do działania poszczególnych obwodów i grzejników. Jednocześnie system zapewnia wszystkim domownikom komfortowe warunki do spędzania czasu w każdym pomieszczeniu. Bez problemu ustawisz wyższą temperaturę w łazience, a niższą w sypialni.

Nowoczesne rozdzielacze do podłogówki, zaawansowane systemy automatyzujące sterowanie całym ogrzewaniem – obecnie na rynku znajdziesz wiele rozwiązań zapewniających wygodę, których najważniejszym celem jest energooszczędność. Jeśli rozważasz instalację ogrzewania podłogowego, warto skonsultować tę kwestię z doświadczonym projektantem. Weźmie on pod uwagę specyfikę Twojego mieszkania lub domu i wybierze najlepsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here