Miłośnicy przydomowych upraw wiedzą, jak ważne są odpowiednie warunki do wzrostu roślin. To dlatego coraz częściej sięgają po rozwiązania takie jak szklarnie ogrodowe. Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się na postawienie takiej w swoim ogrodzie.
Zastosowanie szklarni w ogrodzie
W uprawach warzyw i owoców na własne potrzeby chętnie sięgamy dziś po rozwiązania inspirowane tymi stosowanymi w profesjonalnych gospodarstwach rolnych. Jednym z nich są szklarnie – te ogrodowe to mniejsze wersje wielkopowierzchniowych szklarni wykorzystywanych np. do uprawy pomidorów, papryki czy ogórków na dużą skalę.
Szklarnia umożliwia ekologiczną hodowlę zdrowej żywności, bo chroni sadzonki nie tylko przed deszczem czy wiatrem, ale też szkodnikami. Przede wszystkim jednak daje pewność, że uprawy przetrwają nawet w trudnych warunkach pogodowych. Zapobiega nadmiernemu przesychaniu ziemi oraz zatrzymywaniu się w niej wody, a także – co doceniane jest przy wiosennych, wczesnych rozsadach – kumuluje więcej ciepła ze słońca.
Antracytowa szklarnia z aluminium i poliwęglanu, fot. Palram.pl
Szklarnie ogrodowe – rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów szklarni ogrodowych. Podzielić możemy je ze względu na wielkość, ale również rodzaj materiałów, z jakich są wykonane.
Szklarnia szklana
Niegdyś najpopularniejsza. Zbudowana ze zwykłego szkła szklarnia to solidna konstrukcja, choć dość problematyczna z uwagi na kruchość i ciężar tego materiału. Zapewnia dobrą ochronę roślinom do momentu, gdy silniejsze uderzenie wiatru czy kopniętej przez biegające przy domu dzieci piłki nie stłucze szyb. Naprawa takiego uszkodzenia jest kłopotliwa.
Szklarnia foliowa
Alternatywą są lżejsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne szklarnie (a właściwie tunele) foliowe. Folia może być rozciągnięta na dowolnej wielkości konstrukcji drewnianej lub metalowej, zapewnia izolację i ochronę upraw, może być jednak zerwana przez wiatr i z reguły nie wytrzymuje dłużej niż dwa sezony. Jest też mniej estetyczna.
Szklarnia poliwęglanowa
Na ten moment zdecydowanie najlepszą opcją jest nowoczesna szklarnia z poliwęglanu. Jest niebywale odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także zapewnia maksimum ochrony przed nieodpowiednimi warunkami atmosferycznymi. Pozwala utrzymać stabilne warunki do wzrostu roślin przez cały rok, a do tego jest łatwa w montażu i trwała.
Szklarnia ogrodowa może być bardzo estetycznym elementem ogrodu, fot. Palram.pl
Jaką wybrać dobrą szklarnię do ogrodu?
Przy wybieraniu idealnego modelu zwracajmy uwagę na materiał. Najlepszy wybór to poliwęglan – na całości lub tylko na narażonym na potłuczenie przez grad dachu, w połączeniu z metalową, solidną, dobrze zakotwiczoną do fundamentu konstrukcją.
Nie ma się jednak co oszukiwać: najważniejszy jest rozmiar. Wybierając szklarnię ogrodową, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wielkość, dobierając ją do:
- metrażu ogrodu i powierzchni, jaką możemy przeznaczyć pod uprawę,
- planowanych upraw tj. ilości i rodzaju warzyw, które chcemy w niej hodować,
- tego, czy będzie to tylko miejsce na rozsady, czy uprawę właściwą,
- rzeczy, które chcemy w niej umieścić np. regałów czy wieszaków na donice.
Nie zawsze jednak warto inwestować w dużą szklarnię. W większości przypadków do przydomowej uprawy wystarczy szklarnia ogrodowa o powierzchni 5-7 metrów kwadratowych. Szklarnie powyżej 10 metrów to już większa inwestycja dobra dla tych, którzy planują uprawiać coś więcej niż kilka krzaków pomidorów czy truskawek.
Nadal zastanawiasz się, jaką szklarnię wybrać do swojego ogrodu? Na palram.pl znajdziesz duży wybór szklarni, mnóstwo ogrodowych inspiracji i… fachową pomoc!
Szklarnia ogrodowa to idealne miejsce do uprawy kwiatów, fot. Palram.pl
Kiedy najlepiej kupić szklarnię?
Warto pamiętać, aby w szklarnię zainwestować zawczasu. Przygotowanie pod nią podłoża i fundamentu, a także montaż zajmuje chwilę, a miejsca pod uprawy w szklarni też trzeba przygotować odpowiednio wcześniej. Najlepszy moment na zakup szklarni to zima, gdy życie w ogrodzie zamiera na kilka miesięcy. Przygotowana zimą szklarnia pozwoli ruszyć z pierwszymi rozsadami pomidorów, papryk, cukinii, bakłażanów czy ogórków już wczesną wiosną, a smakiem soczystym truskawek będziemy mogli cieszyć się dużo przed innymi.