Jak wybrać lampy wiszące do jadalni?

0
627
Jak wybrać lampy wiszące do jadalni?

W jadalni wszystko ma znaczenie: piękny stół, wygodne i pasujące do niego krzesła, dodatki, ale także oświetlenie. Zanim wybierzesz lampy wiszące, dokładnie przemyśl, jakie modele będą dla ciebie najlepsze. Na szczęście współcześni producenci oferują szeroki wybór zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności – my podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie. Poznaj najważniejsze informacje.

Lampy do jadalni muszą być jednocześnie funkcjonalne i estetyczne – zwłaszcza wtedy, gdy stół tak naprawdę znajduje się w strefie dzielonej, która łączy w sobie kuchnię i salon. To istotne ze względu na bezpieczeństwo poruszania się podczas podawania posiłków, ale także wygląd całej przestrzeni i panującą we wnętrzu atmosferę. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wybrać najlepsze lampy wiszące do jadalni.

Jak wybrać lampy do jadalni?

lampy wiszącePodstawą wyboru odpowiedniego oświetlenia do jadalni jest jego funkcjonalność. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, pamiętaj, że nie wystarczy, by był wyłącznie piękny. Właśnie dlatego sugerujemy, by w pierwszym kroku dokładnie przeanalizować swoje wymagania estetyczne i znaleźć wpisujące się w nie kolekcje. To wyraźnie zawęzi obszar twoich poszukiwań, więc będziesz mógł skupić się na parametrach zapewniających wygodę użytkowania i efektywność. Lampy wiszące mogą przyjmować zarówno klasyczne, jak i bardziej niebanalne formy – szeroki wybór modeli dostępny jest m.in. w sklepie internetowym Artera.

Lampy do jadalni idealnie wpisujące się w twoje potrzeby mogą tworzyć przytulną atmosferę lub oferować bardzo jasne światło z niemal nagich żarówek. Warto jednak pamiętać, by podane na stół jedzenie prezentowało się pod nimi apetycznie. Z tego względu nierzadko klienci decydują się na modele wyposażone w ściemniacz, który zapewnia im pełną kontrolę nad natężeniem światła.

lampa sufitowa

Wybierając lampy do jadalni, dokładnie zweryfikuj długość kabla. To kwestia zarówno estetyczna, jak i praktyczna. Musisz bowiem pamiętać, że zbyt nisko zawieszony zwis będzie przeszkadzał podczas serwowania posiłków i może razić siedzące przy stole osoby w oczy. Należy również pamiętać, by wybrana lampa wisząca skutecznie oświetlała cały blat – konieczne więc weź pod uwagę jego wielkość i w razie potrzeby zdecyduj się na model lampy z kilkoma punktami świetlnymi.

Istotna jest także odległość żarówki od blatu. Przyjmuje się, że powinna znajdować się w oddaleniu ok. 60-70 cm w przypadku stołu, przy którym może usiąść od 4 do 6 osób. Wybierając lampy do jadalni, można kierować się również wzrostem domowników – jeśli ich wzrok będzie nieco wyżej, zwisy również powinny być montowane w większej odległości od blatu. Warto wiedzieć, że na rynku są już dostępne lampy wiszące zapewniające regulację długości kabla – to niekiedy najlepsze rozwiązanie.

Warto pamiętać również o tym, że zupełnie inne lampy do jadalni sprawdzą się nad małym stołem, inne zaś w przypadku długiego blatu. Jeśli zasiada przy nim nawet kilkanaście osób, zdecydowanie lepiej jest zainwestować w lampy wiszące posiadające kilka punktów świetlnych lub po prostu zamontuj kilka zwisów. W nowoczesnych przestrzeniach w takim przypadku dobrym wyborem może okazać się industrialne oświetlenie z charakterystycznymi odsłoniętymi żarówkami. Niektórzy wolą natomiast delikatne klosze wykonane z naturalnych materiałów, które dzięki swoim jasnym barwom dodają wnętrzom przytulnego charakteru. Ciekawą propozycją są lampy na długiej drewnianej belce.

Industrialne lampy do jadalni

Lampy do jadalni

Jednymi z najczęściej wybieranych w ostatnich latach modelami są lampy industrialne z odsłoniętymi żarówkami. Ich projekty są często bardzo surowe, a całość nierzadko składa się z żarówki, kabla i odrobiny metalu. Dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

  • Dają dużo światła – nie mają ciemnych i ciężkich kloszy, które by je zatrzymywały.
  • Ich projekty są ponadczasowe – są na tyle proste, że mogą wpisywać się w niemal każdy styl.
  • Wykorzystane w nich materiały są wysokiej jakości – to najczęściej stal nierdzewna lub drewno, które nie niszczeją w ciągu kilku miesięcy czy nawet lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here