Jak utrzymać komin w sprawności przez długi czas?

0
547
Jak utrzymać komin w sprawności przez długi czas?

Komin to jeden z najważniejszych elementów w domu. Zapewnia odprowadzanie zużytego powietrza, a także zanieczyszczeń na zewnątrz. Podczas wieloletniego użytkowania, trzeba dbać o jego prawidłową eksploatację. Palenie w piecu w sposób nieumiejętny lub brak regularnej konserwacji prowadzi do wielu uszkodzeń. W przewodzie kominowym odkłada się sadza, co zwęża jego przekrój. Skutkuje to zmniejszeniem ciągu z jednoczesnym zwiększeniem zużycia paliwa. Aby to naprawić, można zastosować frezowanie komina.

Nowoczesny sposób naprawy

Naprawa uszkodzeń w tradycyjny sposób wymaga przebudowania górnej części komina. Frezowanie pozwala poprawić ciąg bez potrzeby prowadzenia prac budowlanych. Jest to technika nieinwazyjna, która polega na rozwierceniu przewodu kominowego. Dzięki temu powiększana jest jego średnica. Przewód jest także uszczelniany poprzez szlamowanie lub montaż wkładu wykonanego z trwałego materiału, między innymi, ze stali żaroodpornej.

Bezpieczeństwo domowników

Frezowanie komina może być potrzebne nie tylko w sytuacji problemów z ciągiem, lecz także po stwierdzeniu nieszczelności przewodu. Objawia się to powstawaniem dymu lub utrzymywanie się nieprzyjemnego zapachu. Zmiana wymiarów przewodu kominowego może być konieczne także po montażu nowego pieca, szczególnie jeśli będzie to wersja olejowa lub gazowa.

Piece tego rodzaju wymagają zazwyczaj szerszego przewodu. Jeśli nie zostanie on powiększony, sadza będzie się nadmiernie gromadzić, a kotłownia będzie pomieszczeniem często zadymionym. Zbyt wiele warstw sadzy w kominie może prowadzić do zapłonu i pożaru. Poza tym wpływa to niekorzystnie na żywotność samego pieca.

Praca tylko z uprawnieniami

Remonty komina wymagają wiedzy oraz wykonywanie wszelkich czynności z dużą precyzją. Dlatego prace muszą być prowadzone przez wykwalifikowane osoby, które mają stosowne uprawnienia. W przeciwnym razie można być narażonym na karę grzywny, którą określa rozporządzenie ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z profesjonalną firmą, która dokona kontroli i oceni sytuację.

Sprawdź ofertę na https://frezowaniekominow.info/

Regularne sprawdzanie stanu komina powinno być priorytetem w każdym domu. Nie tylko gwarantuje to utrzymanie odpowiedniego zużycia paliwa, lecz przede wszystkim pozwala zapewnić bezpieczeństwo dla mieszkańców. Wykonywanie serwisu przez specjalistów pozwala uchronić się przed konsekwencjami prawnymi oraz stratami finansowymi.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here