Jak usunąć kamień z WC?

0
309
Jak usunąć kamień z WC?

Twarda woda i zanieczyszczenia potrafią powodować trudne do usunięcia plamy na armaturze. I chociaż na wannach i zlewach wyglądają one po prostu nieestetycznie, to w przypadku toalet sprawiają dodatkowo, że korzystanie z nich jest niekomfortowe. Aby miska była lśniąca i nieskazitelna, warto często czyścić ją za pomocą domowych środków lub specjalistycznych produktów do usuwania kamienia z toalet.

Jak powstaje kamień w WC?

Kamień pojawia się kiedy mamy twardą wodę. Związki wapnia przyklejają się do kranów, głowic prysznicowych i muszli klozetowych. Kamień początkowo niezauważalnie osadza się na ściankach, a wraz z narastaniem staje się twardszy i bardziej szorstki. Przez to łatwiej przyczepiają się do niego wszelkie zanieczyszczenia, a on sam zmienia kolor na żółty, brązowy lub pomarańczowy.

Niekiedy plamy bywają tak uciążliwe, że środki do czyszczenia toalet nie usuwają ich, nawet przy intensywnym szorowaniu. Jak zatem się ich pozbyć?

Domowe środki czyszczące do toalet

Większość przyborów, które mogą pomóc w walce z kamieniem, znajduje się… w szafkach kuchennych! Niekiedy są one wystarczające, aby usunąć osady mineralne w toalecie. Warto pamiętać o tym, że mają one odczyn zasadowy, więc do ich rozpuszczenia można użyć kwaśnych płynów, takich jak np. ocet i sok z cytryny.

Aby usunąć kamień z WC domowymi sposobami, należy:

  1. Usunąć wodę z miski, aby obniżyć poziom i odsłonić osady. Najczęściej można zobaczyć linie kamienia kształtujące się w miejscu, gdzie woda przepływa podczas spłukiwania;
  2. Wlać sok z cytryny lub ocet prosto na osady. Nie powinno się ich rozcieńczać – w podstawowej formie są skuteczniejsze;
  3. Pozostawić kwaśne płyny na kilka godzin, aby miały szansę rozpuścić kamień;
  4. Wyszorować zabrudzenia szczotką toaletową o sztywnym włosiu przed spłukaniem toalety;
  5. Po pierwszym umyciu zapewne nie uda się usunąć wszystkich zabrudzeń, dlatego powyższe kroki należy powtarzać przez kilka kolejnych dni;
  6. Co jakiś czas warto wlewać do toalety (najlepiej na noc) trochę octu lub soku z cytryny, aby zapobiec powracaniu plam.

Specjalne środki do usuwania kamienia

Niewielkie plamy z kamienia można usunąć przy pomocy domowych sposobów. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy zabrudzenia obejmują sporą część miski, a na jej perfekcyjne wyczyszczenie nie można poświęcić tak dużo czasu? Wtedy najlepiej sprawdzą się gotowe produkty, które są w stanie w przeciągu chwili rozpuścić kamień i przywrócić toalecie jej podstawowy kolor.

Jeszcze do niedawna takie detergenty bazowały na silnie żrących środkach, ale obecnie bez problemu można znaleźć takie, które mają bezpieczny skład i są przyjazne dla środowiska. Te bardziej ekologiczne produkty opcje mogą działać tak samo, a niekiedy nawet i lepiej niż ich wcześniejsze odpowiedniki. Dzięki nim można się cieszyć czystą i pachnącą toaletą, a jednocześnie nie zagrażać naturze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here