Jak stworzyć piękną i funkcjonalną oprawę okien w domu?

0
265
Jak stworzyć piękną i funkcjonalną oprawę okien w domu?

Oprawa okien to ostatni temat o jakim myślimy projektując pomieszczenie. A rola materiałów okiennych jest bardzo znacząca we wnętrzu. Wpływa pozytywnie na akustykę pomieszczenia, eliminuje pogłos. Chroni pomieszczenie przed zbyt dużym nagrzaniem i wychładzaniem. Jest też bardzo ważnym elementem dekoracyjnym. Ale oprawa okien to także aspekty techniczne. Zarówno rolety elektryczne wewnętrzne lub zewnętrzne, jak i moskitiery mieszczą się w tym zagadnieniu.

Nawiązanie do tradycji

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż karniszy z zasłonami i firanami. Dzięki utworzeniu tych dwóch warstw możemy sterować ilością światła i ciepła, które wpada do pomieszczenia. Delikatna firana zapewnia intymność we wnętrzu, a jednocześnie nie odcina pokoju od świata zewnętrznego. Zasłona może być uszyta z różnych tkanin. Od delikatnych, prześwitujących materiałów lnianych, po tkaniny w pełni kryjące, typu blackout.

Oprawa okien to także karnisze. Obecnie coraz chętniej stosowane są karnisze ukryte. We wnętrzach bardziej tradycyjnych wciąż dobrze sprawdzają się tradycyjne mocowania ścienne lub szyny sufitowe. Warto pamiętać, że odpowiednia wysokość montażu karnisza może poprawić optycznie proporcje pomieszczenia.

Nowoczesne rozwiązania

Coraz większą popularnością cieszą się materiały montowane bezpośrednio na skrzydłach okiennych. Niewątpliwą zaletą tych rozwiązań jest więcej wolnej przestrzeni w pomieszczeniu i mniejsze gromadzenie kurzu. Zależnie od stylu wnętrza w oknach montowane są:

  • plisy,
  • rolety dzień-noc,
  • żaluzje.

Nie dają one pełnego krycia, ale zapewniają wystarczająco komfortowe warunki w pomieszczeniu. Jeszcze jedną coraz chętniej stosowaną formą oprawy okiennej są rolety rzymskie. Nadają one przytulności, dlatego świetnie sprawdzą się we wnętrzach, które chcemy ocieplić.

Jeszcze jednym ważnym zagadnieniem jest ochrona pomieszczenia przed owadami wpadającymi przez otwarte okna. O ile przy zasłonach część zostanie zatrzymana, to w powyższych rozwiązaniach konieczny może być montaż moskitier. Czy będą to stałe modele na zwykłe okna czy moskitiery na drzwi balkonowe przesuwne, to świetnie spełnią swoją rolę.

Dodatkowe akcesoria

Ostatnim elementem oprawy okien są dodatkowe akcesoria zewnętrzne. Coraz częściej decydujemy się na zewnętrzne rolety elektryczne, które chronią przed ubytkami ciepła, świetnie zaciemniają pomieszczenie i mogą być antywłamaniowe. Montaż takich rolet dobrze jest zaplanować na etapie budowy domu.

I jeszcze jeden wspomniany już wyżej dodatek, to moskitiery zewnętrzne. Gęsta, ale delikatna siatka nałożona na ramy pozwala na komfortowe wietrzenie pomieszczenia bez inwazji małych intruzów. Warto wiedzieć, że moskitiery dopasujemy do każdego okna. Występują nawet moskitiery na drzwi balkonowe przesuwne.

Odpowiednia oprawa okien jest niezwykle istotnym zagadnieniem. Warto poświęcić trochę czasu, aby dobrać odpowiednie dla swojego wnętrza rozwiązanie i cieszyć się uzyskanym komfortem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here