Wybielacz jest jednym z najczęściej używanych (i skutecznych) środków czyszczących do zwalczania zarazków i bakterii w mieszkaniu. Jednak wiele osób nadużywa tego środka, nie zdając sobie z tego sprawy. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej i nie popełnić żadnego błędu.
Poniżej znajdziesz garść wskazówek i pro tipów, co zrobić aby wykorzystując sam wybielacz lub mieszając go z amoniakiem wyczyścić odpowiednią powierzchnię lub zabrudzony materiał. W tym artykule rozjaśnimy wszelkie wątpliwości w kwestii tego, do czego przeznaczony jest wybielacz, jeśli chodzi o sprzątanie mieszkań Wrocław. Wydawałoby się, że to produkt dosyć typowy o jednorakim zastosowaniu. Jak łatwo sobie wyobrazić w obecnych czasach wiele prostych środków i narzędzi znajduje swoje zastosowanie i może być wykorzystane na wiele różnych sposobów. Zatem przejdźmy do sedna sprawy…
Co można czyścić wybielaczem?
1. Toaletę
Toaleta jest jednym z zakątków domu, obok zlewu, w który gromadzi się najwięcej brudu. Wybielacz jest środkiem czyszczącym, którego można użyć do czyszczenia, ponieważ zmywa wszelkie pozostałości, a nawet usuwa najbardziej uporczywe żółte plamy.
2. Powierzchnie i urządzenia kuchenne
Wybielacz może być również stosowany na niedrewnianych powierzchniach kuchennych i wewnątrz niektórych urządzeń, takich jak lodówka. Jest to bez wątpienia najlepszy środek dezynfekujący, którym możnakompleksowo wyczyścić szuflady lodówki.
3. Plamy z ubrań
Klasyka. Czyszczenie wybielaczem ma jednak pewną wadę: może odbarwiać ubrania. Dlatego zalecamy noszenie starych ubrań podczas używania wybielacza, ponieważ wystarczy jeden odprysk i pojawią się żółte plamy. Jest to jednak również zaleta. Dzięki swojej mocy wybielającej może być stosowany jako odplamiacz. Jednak przed użyciem wybielacza zawsze czytaj etykietę. W większości przypadków jeśli dodasz sam wybielacz bezpośrednio na ubrania, nawet jedwabiście białe kolory zżółkną, jako że materiały nigdy nie są perfekcyjnie białe w swoim naturalnym stanie.
4. Fugi
Większość fug ulega zabrudzeniu z powodu wilgoci i żółknie. Najlepszą opcją czyszczenia w tym przypadku jest użycie wybielaczy, który przywróci fugom prawie pierwotny wygląd. Co równie ważnie, wybielacza jest środkiem, którym można tanio wyczyścić mieszkanie, w tym fugi.
5. Owoce i warzywa
Choć brzmi to dziwnie, owoce i warzywa można z powodzeniem dezynfekować wybielaczem. Ale uważaj, musisz użyć wybielacza, który nadaje się do żywności. Jest to podchloryn sodu, z którego usunięto alkalizatory i zanieczyszczenia obecne w zwykłym wybielaczu. Dlatego produkt ten nie szkodzi żywności.
Do czego nie używać wybielacza?
Wybielacz to świetny pomocnik w domowych porządkach, ale jest kilka rzeczy, które absolutnie nie powinny mieć z nim styczności. Przede wszystkim, nigdy nie używaj wybielacza na delikatnych tkaninach, takich jak wełna czy jedwab, bo z Twoich ulubionych ubrań może zostać tylko wspomnienie. Kolejna zasada: żadnego wybielacza w pobliżu kolorowych ubrań! Chyba że chcesz stworzyć nieplanowany efekt tie-dye. No i na koniec, unikaj stosowania go na powierzchniach drewnianych.
Jak prawidłowo używać wybielacza i niczego nie uszkodzić?
Oto kilka wskazówek, które zapobiegną poważnym tarapatom:
-
Nigdy nie mieszaj wybielacza z innymi produktami, ponieważ może to spowodować reakcję chemiczną, która wydziela chlor do środowiska, a tym samym podrażnia drogi oddechowe.
-
Konieczne jest noszenie rękawiczek, ponieważ wybielacz jest bardzo agresywnym produktem i może powodować podrażnienia skóry.
-
Należy stosować ilość odpowiednią dla danej powierzchni, w przeciwnym razie może ona ulec uszkodzeniu. Dodanie większej ilości wybielacza nie gwarantuje większej skuteczności czyszczenia. Zaleca się generalnie stężenie 0,5%, co odpowiada zmieszaniu 130 ml wybielacza z 870 ml wody.
-
Wietrz obszar, w którym używany jest wybielacz. W przypadku zbyt dużego stężenia wybielacza w otoczeniu może wystąpić podrażnienie oczu lub łzawienie oczu.