Jak odnowić meble ogrodowe metalowe – 4 wskazówki

0
119
Meble metalowe ogrodowe – jak je odnowić? – polifarb.lodz.pl

Jeśli chcesz odświeżyć meble ogrodowe metalowe, musisz nie tylko kupić odpowiednią farbę, ale również zadbać o właściwą kolejność prac oraz użyć niezbędnych narzędzi. Z naszego poradnika dowiesz się, jak samodzielnie odnowić meble znajdujące się w ogrodzie.

1. Aby odświeżyć meble ogrodowe metalowe, potrzebujesz odpowiednich narzędzi

Aby meble ogrodowe metalowe wyglądały estetycznie i można było im przywrócić dawny blask, warto co kilka lat je odnowić. Jest to bardzo ważne, gdyż w trakcie eksploatacji są one narażone na różne czynniki, w tym atmosferyczne, które powodują rdzę (opady deszczu) czy żółknięcie (promienie słoneczne).

Samodzielna renowacja przedmiotów z metalu polega na ich pomalowaniu. W tym celu trzeba użyć różnych narzędzi, a więc:

  • wałka – możesz go wykorzystać w przypadku stosunkowo dużych i równych powierzchni, czyli na przykład blatu stołu ogrodowego,
  • pędzla – przyda się on do wykończenia wszelkich zakamarków oraz detali.

Ponadto niezbędna będzie szczotka druciana albo papier ścierny – za ich pomocą usuniesz ogniska korozji czy stare powłoki malarskie. Możesz do tego wykorzystać również szlifierkę, na przykład oscylacyjną, albo wiertarkę, na której umieścisz specjalną drucianą nakładkę. Z kolei myjka ciśnieniowa pozwoli Ci pozbyć się brudu i kurzu.

2. Renowacja przedmiotów z metalu wymaga zastosowania trwałej farby

W przypadku renowacyjnego malowania mebli ogrodowych z metalu dobrym wyborem jest na przykład dwuskładnikowa emalia poliuretanowa, która tworzy twardą, odporną na czynniki zewnętrzne powłokę. Dzięki pigmentom antykorozyjnym stanowi ona zabezpieczenie przed wilgocią, co sprawia, że poszczególne elementy dłużej zachowują trwałość i możesz je eksploatować przez kolejne sezony bez obaw o ich zniszczenie.

Taka farba jest:

  • dobrze kryjąca – niweluje niewielkie wady podłoża, takie jak delikatne zarysowania,
  • szybko schnąca – ma to duże znaczenie, wówczas gdy malowanie wykonujesz przy niepewnej pogodzie.

Dzięki emalii poliuretanowej meble ogrodowe metalowe zachowują swój kolor i połysk nawet w obliczu niekorzystnych zjawisk pogodowych czy intensywnego użytkowania. Dzięki temu będą one ozdobą Twojej posesji przez długi czas.

Pamiętaj, że w celu uzyskania odpowiedniego efektu należy zastosować farbę pochodzącą od sprawdzonego producenta. Przykładem jest firma Polifarb Łódź, która ma blisko 80-letnie doświadczenie w produkcji farb i lakierów, w tym m.in. emalii przeznaczonych do metalu.

Osoba maluje meble ogrodowe metalowe - polifarb.lodz.pl

Meble ogrodowe metalowe należy pomalować, wykorzystując odpowiednią farbę. Dobrym wyborem jest na przykład emalia poliuretanowa, która zabezpiecza powierzchnię przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi czy ścieraniem, a także dobrze kryje i szybko schnie.

3. Odnawiasz meble ogrodowe metalowe? Musisz przygotować podłoże do malowania

Aby farba dokładnie pokryła podłoże, a powłoka malarska nie łuszczyła się po wymalowaniu, trzeba w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu przemyj meble ogrodowe metalowe – jeśli zabrudzenia są niewielkie, wystarczy nałożyć na gąbkę czy szmatkę wodę z delikatnym detergentem.

Następnie warto pozbyć się:

  • ognisk rdzy,
  • pozostałości po starych warstwach malarskich,
  • tłustych plam po olejach czy smarach.

W dalszej kolejności należy usunąć powstały pył – możesz do tego wykorzystać odkurzacz przemysłowy. Po przemyciu wodą, odtłuszczeniu i wyschnięciu meble ogrodowe metalowe są gotowe do malowania.

4. Jak odnowić metalowe elementy? Zadbaj o odpowiednie warunki w trakcie pracy

Meble ogrodowe metalowe najlepiej malować, gdy temperatura otoczenia wynosi od +10 do +30°C. Nie należy tego robić podczas deszczu czy mgły. Miejsce pracy warto zabezpieczyć folią malarską, aby nie doszło do pobrudzenia farbą trawnika czy elementów architektury ogrodowej.

Meble, w zależności od tego, jak mocno są zniszczone, warto pokryć jedną lub dwiema warstwami emalii. Informacje na temat odstępu czasowego między nimi znajdziesz w karcie technicznej emalii – zwykle wynosi on kilka godzin. 

Meble ogrodowe metalowe warto co kilka lat odnowić. Należy do tego użyć pędzla czy wałka oraz trwałej i szybko wysychającej farby, a także zadbać o prawidłowe przygotowanie podłoża oraz odpowiednie warunki w trakcie malowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here