Jak kupić nowe mieszkanie od dewelopera? Praktyczny przewodnik

0
185
Jak kupić nowe mieszkanie od dewelopera? Praktyczny przewodnik

Kupujesz pierwsze mieszkanie? W takim razie przyda Ci się garść porad, dzięki którym z pewnością wybierzesz odpowiednie lokum. Najpopularniejszą opcją są mieszkania oferowane przez firmę deweloperską, ponieważ zapewniają dostęp do nowoczesnych udogodnień i są maksymalnie dopasowane do Twoich potrzeb. Współpraca z taką firmą to też spore ułatwienie, jednak musisz wiedzieć, jak kupować nowe mieszkania od dewelopera.

Określ swoje potrzeby mieszkaniowe

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, dokładnie określ swoje potrzeby. Z pewnością podejmiesz wtedy lepszą decyzję, a przede wszystkim zawęzisz obszar poszukiwań.

Pamiętaj, że mieszkania kupuje się na długie lata, więc weź pod uwagę to, ile docelowo osób ma tam mieszkać, ile miejsca potrzebujesz oprócz tego oraz jak chcesz wyposażyć mieszkanie. Każda z tych odpowiedzi przybliży Cię do wyboru idealnego lokum, które jest dostosowane do Twoich wymagań – obecnych i przyszłych.

Ważnym czynnikiem jest też lokalizacja. Weź pod uwagę, czy interesują Cię nowe mieszkania w Bydgoszczy znajdujące się w centrum miasta, czy na przedmieściach. Koniecznie sprawdź również, jaka jest tendencja w danej dzielnicy dotycząca zmian cen nieruchomości.

Wyznacz swój budżet

Kolejną istotną kwestią jest budżet. Bardzo ważne jest to, żebyś określił, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na zakup mieszkania w stanie deweloperskim. Oznacza to, że musisz też mieć odłożone pieniądze na wyposażenie i wykończenie.

Na samym początku sprawdź, czy masz wystarczającą sumę na wkład własny, a następnie udaj się do doradcy lub banku, aby ustalić swoją zdolność kredytową. Porównaj oferty różnych banków, a wtedy z pewnością wybierzesz najkorzystniejszą opcję.

Znajdź dobrze ocenianego dewelopera

Wybór firmy deweloperskiej to kolejny aspekt, który decyduje o tym, czy będziesz zadowolony z nowego mieszkania. Dokładnie zweryfikuj dane przedsiębiorstwo, a przede wszystkim weź pod uwagę jego sytuację finansową, doświadczenie dewelopera i sprawdź poprzednie realizacje.

Jeśli znajdziesz negatywne opinie, informacje o opóźnieniach, problemach z niedotrzymaniem warunków umów itp. to zrezygnuj z danej firmy. Z pewnością znajdziesz bardziej godnego zaufania dewelopera.

Gdy już wybierzesz firmę, to zwróć uwagę na stan prawny działki, na której ma powstać budynek. Zwróć też uwagę na terminy zakończenia inwestycji i poszczególnych etapów prac. Następnie skontroluj terminy przeniesienia praw własności oraz czas, jaki masz na wniesienie poszczególnych opłat.

Zarezerwuj mieszkanie i podpisz umowę

Jeśli jesteś już zdecydowany na kupno wybranego mieszkania, to po prostu je zarezerwuj. Zazwyczaj możesz to zrobić nieodpłatnie na okres od 2 do 7 dni. W tym czasie zastanów się i podejmij ostateczną decyzję. Następnie możesz wycofać się z rezerwacji bądź podpisać umowę przedwstępną lub deweloperską. To niezbędne dokumenty, gdy chcesz starać się o uzyskanie kredytu hipotecznego.

Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy przedwstępnej. Powinny znaleźć się tam informacje na temat standardu mieszkania, przedmiotu umowy, a także harmonogramu prac, płatności i przekazania praw własności do mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here