Jak dobrać pompę głębinową?

0
303
Jak dobrać pompę głębinową?

Zaopatrzenie w wodę domku letniskowego jest gorącym tematem dla większości właścicieli nieruchomości. W jednym z naszych artykułów opisywaliśmy budowę i działanie pomp powierzchniowych. Przyjrzymy się teraz bliżej temu jak dobrać pompę głębinową?.

Wszystkie domowe pompy głębinowe są częściowo lub całkowicie zanurzone. Pozwala to na pompowanie wody z dużych głębokości, w tym wody ze studni. W zależności od wersji pompy, głębokość zanurzenia może wynosić do trzystu metrów. To jest jego główna zaleta. Wadą pomp głębinowych jest to, że są one stosunkowo trudne w utrzymaniu.

Konstrukcja pompy głębinowej

Pompy głębinowe posiadają solidną obudowę, która chroni mechanizm pompy przed procesami korozyjnymi. Pompy domowe można podzielić na dwa główne typy:

  • pompy odśrodkowe,
  • pompy wibracyjne.

W wibracyjnych pompach głębinowych woda jest pompowana za pomocą wibracji. Dlatego lepiej nie umieszczać tych urządzeń w pobliżu piaszczystego dna, ponieważ drgania będą przenoszone z pompy na ściany i dno studni, powodując unoszenie się piasku. W rezultacie, w wodzie wpływającej do Twojego domu będzie znajdować się znaczna ilość piasku.

Głębinowe pompy odśrodkowe z kolei pompują wodę poprzez obracanie koła wyposażonego w łopatki. Siła odśrodkowa koła powoduje, że woda odbija się od ścianek pompy, a następnie trafia do specjalnej komory. Gdy ciśnienie wzrasta, woda z komory jest pompowana do wylotu.

Klasyfikacja według zastosowania

Konstrukcja domowej pompy głębinowej wpływa na zakres jej zastosowania. Obecnie istnieją pompy do studni lub wody, pompy do odwiertów, pompy do fekaliów i pompy odwadniające.

Pompy wodne służą do pompowania czystej wody, która nie zawiera wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak glony, piasek czy muł. Dlatego urządzenia te powinny być umieszczone nie bliżej niż jeden metr od dna stawu. Głębinowa pompa wodna jest używana głównie do pompowania wody do osobistego zaopatrzenia w wodę lub do podlewania ogrodów.

Pompy głębinowe służą do pobierania wody z dużych głębokości (do 300 m). Konstrukcja tego typu pomp pozwala na pracę z wodą zawierającą zanieczyszczenia mechaniczne, jak również z wodą piaszczystą lub wapienną. Specyfika pracy określa również formę pomp otworowych, ponieważ wszystkie mają małą średnicę i wydłużony kształt.

Pompy odwadniające nadają się do pompowania zarówno brudnej, jak i czystej wody. Pompy te nie boją się glonów, piasku ani drobnych zanieczyszczeń. Te pompy głębinowe mogą być używane do pompowania wody do podlewania ogrodów z pobliskiego rowu, jak również do wypompowywania z piwnicy lub sutereny wody nagromadzonej podczas wiosennych powodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here