Jak ciekawie oświetlić schody w domu?

Lampy w domowych wnętrzach odgrywają olbrzymią rolę praktyczną i estetyczną. Większość osób koncentruje się przede wszystkim na efektownym oświetleniu głównych pomieszczeń, jak kuchnia, salon, sypialnia. Oprócz nich warto zadbać również o korytarze i klatki schodowe, by też wyróżniały się ciekawym klimatem, budowanym między innymi przez światło.

Na szczęście istnieje wiele ciekawych rozwiązań, pozwalających na gustowne oświetlenie choćby domowych schodów. Jak to zrobić, by uzyskać oryginalne efekty? O tym napiszemy poniżej.

Dlaczego warto oświetlić schody?

Oświetlenie schodów w domach prywatnych przede wszystkim zapewnia pełen komfort i bezpieczeństwo podczas poruszania się, bez obaw o potknięcie i upadek w ciemnościach.
Z drugiej strony ciekawe doświetlenie tej części domu spełnia niejednokrotnie zadania typowo dekoracyjne, tworząc ciekawy klimat w pomieszczeniu traktowanym niejednokrotnie bardzo po macoszemu.

Wprowadzając zatem w pobliżu schodów odpowiednio dobrane do wnętrza lampy, da się nie tylko dopełnić aranżację, ale też poprawić wygodę przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi pokojami.

Co podświetlać na klatkach schodowych – różne sposoby doświetlania przestrzeni

Jak oświetlić schody? Rozwiązań jest wiele. W głównej mierze zależą one od tego, jakie wybierze się lampy. Duży wybór praktycznych produktów oferuje choćby Azzardo.com.pl.

Da się choćby oświetlić całe schody przy pomocy lamp ściennych. Mogą to być praktyczne płaskie plafony i oczka wpustowe, czyli niewielkie produkty, umieszczane wzdłuż całego ciągu komunikacyjnego, by równomiernie doświetlić całą przestrzeń. Nie zajmują wiele miejsca i sprawdzają się nawet w przypadku ciasnych klatek schodowych. Nieco bardziej rozbudowanym rozwiązaniem są kinkiety, czyli dekoracyjne lampy na ścianę, które same w sobie stanowią oryginalną ozdobę pomieszczenia.

Dobrą alternatywą bywa podświetlenie samych stopni, co pozwala uzyskać wystarczająco światła do bezpiecznego przemieszczania się, bez konieczności włączania mocniejszych lamp ściennych i sufitowych. Jak je wykonać? Wystarczy umieścić oprawy wpustowe w powierzchni stopni lub na ścianie tuż nad ich powierzchnią. Efekt delikatnej poświaty uzyskuje się natomiast przy pomocy taśmy LED, przyklejonej na krawędzi stopni. To praktyczne i naprawdę energooszczędne rozwiązanie, wyróżniające się też pewnymi walorami dekoracyjnymi, zwłaszcza gdy wybierze się listwy LED RGB.

Pamiętajmy, że nieco inne produkty wybiera się do oświetlenia klatek schodowych wewnętrznych niż schodów na zewnątrz domu. Wszystkie oprawy i produkty narażone na działanie czynników atmosferycznych, powinny nie tylko odznaczać się ciekawym wyglądem i praktycznymi właściwościami. Bezwzględnie muszą to być też rozwiązania o wysokim stopniu ochrony przed wilgocią i zalaniem wodą.

Oświetlenie schodów w domach – funkcjonalność i styl

Schody w domu przede wszystkim powinny być bezpieczne i pozwalać na sprawne przemieszczanie się między poszczególnymi częściami budynku mieszkalnego. Nie zapominajmy jednak o tym, że odpowiednio dopasowane lampy to też dekoracja i uzupełnienie kompleksowej aranżacji, nawet w tych mniej reprezentacyjnych pomieszczeniach, jak choćby właśnie klatka schodowa.

Dzięki lampom da się dodać jej charakteru i powiązać wizualnie z pozostałymi częściami domu, dla uzyskania stylowego efektu i klimatu, który docenią zarówno domownicy, jak i odwiedzający ich goście.

Plastikowe zbiorniki na deszczówkę - Innowacyjne rozwiązanie dla ochrony środowiska

Plastikowe zbiorniki na deszczówkę – Innowacyjne rozwiązanie dla ochrony środowiska

0
Deszczówka to naturalny zasób, który można wykorzystać do ograniczenia zużycia wody wodociągowej oraz do wspierania ekologicznych praktyk ogrodniczych. Firma Waterspec, specjalizująca się w dostosowywaniu...
Meble do kuchni

Meble do kuchni

0
Kuchnia to serce każdego domu. To w niej spędzamy wiele czasu na przygotowywaniu posiłków, rozmowach z rodziną czy przyjmowaniu gości. Ważne jest, aby była...

Wszystko, co musisz wiedzieć o agregatach prądotwórczych

0
W dzisiejszym świecie, w którym prąd elektryczny odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu, zapewnienie ciągłości dostaw energii jest niezwykle ważne. Przerwy w dostawach...
Jak Wybrać Idealne Łóżko? Przewodnik Zakupowy dla Każdego

Jak Wybrać Idealne Łóżko? Przewodnik Zakupowy dla Każdego

0
Wybór odpowiedniego łóżka może mieć ogromny wpływ na jakość snu i ogólne samopoczucie. Od komfortu po estetykę, od funkcjonalności po trwałość — oto kompleksowy...
Innowacje w produkcji ogrodzeń: Nowoczesne rozwiązania dla funkcjonalnych i estetycznych barier

Innowacje w produkcji ogrodzeń: Nowoczesne rozwiązania dla funkcjonalnych i estetycznych barier

0
Ogrodzenia są nieodłącznym elementem wielu posesji, pełniąc zarówno funkcję ochronną, jak i estetyczną. Współczesne innowacje w produkcji ogrodzeń pozwalają na tworzenie barier, które nie...

Podobne artykuły:

Sprawdź także: