Jak chronić drewno?

0
456
Jak chronić drewno?

Wiele osób zastanawia się co zrobić, aby drewno utrzymało swoje pierwotne piękno na długie lata. Prawidłowa ochrona drewna sprawia, że zachowuje ono swoją strukturę i wygląda na długie lata. Należy przede wszystkim zabezpieczać je przed jesienią lub latem. Chodzi o to, że drewno źle znosi nagłą zmianę warunków atmosferycznych i łatwo wtedy o jego korozję.

Dlaczego warto chronić drewno?

Jak chronić drewno?Drewno należy chronić przede wszystkim, aby spowolnić proces jego starzenia. Jeżeli prawidłowo zadbamy o ochronę drewna, to jest duża szansa, że drewno zachowa swoje walory na dłuższy okres. Nie zmieni się też jego barwa oraz nie dojdzie do pęknięć, które są częstą przyczyną zbyt dużej wilgotności, do której przyczyniają się opady deszczu.

Olejowanie drewna pomaga też jego ewentualne czyszczenie, gdyż jest ono wtedy dobrze nawilżone i nie przyciąga dużej ilości kurzu. Drewno nie pochłania też wtedy dużej ilości wody i nie dochodzi do pęknięć czy innych uszkodzeń mechanicznych.

Co prowadzi do korozji drewna?

Kiedy nie zadbamy o odpowiednią ochronę naszego drewna, to musimy liczyć się z tym, że zacznie ono wysychać i pękać. W przypadku dużych pęknięć osłabia się struktura drewna i zmniejsza się jego wytrzymałość, które nie pozwala na codzienne użytkowanie. Warto zadbać więc m.in. w mieszkaniu o dobre olejowanie podłogi.

Długotrwałe zawilgocenie spowodowane zbyt dużym wchłanianiem się wody prowadzi do rozwoju grzybów i baterii, które powodują w efekcie utratę przez drewno naturalnego koloru. Inne czynniki, które zagrażają budowie drewna to zmienna temperatura, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia chemiczne. W wyniku tych czynników osłabia się trwałość drewna i traci ono walory estetyczne.

Jak chronić drewno?

Na szczęście drewno można chronić na kilka sposobów. Na rynku dostępnych jest wiele olejów przeznaczonych do różnych rodzajów drewna.

Najpopularniejsze oleje chroniące drewno to:

  1. Oleje do tarasów – pomagają utrzymać drewno w czystości i utrzymują jego wygląd na dłuższy okres czasu. Tego typu olej świetnie sprawdza się przy regularnej pielęgnacji drewna i hamuje jego niszczenie. Jest on bardzo wydajny i sprawdzi się do wielu podłóg tarasowych.
  2. Oleje do drewna – zapobiegają wchłanianiu się wody, przez co drewno, utrzymuję stabilną strukturę i zachowuje naturalny wygląd. Zaletą tego oleju jest możliwość renowacji miejscowych uszkodzeń.
  3. Oleje do podłóg – świetnie odżywiają, nawilżają i chronią podłogi. Drewno dzięki częstej pielęgnacji zachowuje nieskazitelny wygląd na wiele lat. Olej świetnie sprawdza się przy podłogach korkowych, panelach i listwach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here