Ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

0
310
Ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Posiadanie domu jednorodzinnego ma wiele zalet, ale naraża przy tym na rozmaite koszty. Jednym z takich wydatków jest polisa ubezpieczeniowa nieruchomości. Nie musisz jej wykupywać, to nie jest obowiązek. Pytanie jednak, czy zamierzasz ryzykować, że w razie rozmaitych zniszczeń – na skutek różnych zdarzeń, od pożaru po wandalizm – pozostaniesz bez jakiegokolwiek odszkodowania. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego, aby podjąć dobrą decyzję.

Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – co to, rodzaje, kiedy działa

Zakres ubezpieczenia domu jednorodzinnego jest wprost uzależniony od definicji i podejścia poszczególnych ubezpieczycieli. Wybierając ofertę należy kierować się aspektem finansowym, ale przede wszystkim znaczenie powinny mieć warunki ubezpieczenia – zarówno ryzyka, jak i wyłączenia.

Standardowa polisa mieszkaniowa obejmuje ochroną mury i zazwyczaj elementy stałe budynku. Dopiero rozszerzenia pozwalają włączyć do niej mienie ruchome czy elementy wyposażenia ogrodu. Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym droższa polisa.

Jak możesz przeczytać w artykule pod adresem www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-jednorodzinnego, domy ubezpiecza się od następującego rodzaju ryzyk:

 • nazwanych, czyli wyraźnie wskazanych z nazwy,
 • wszystkich, czyli wszelkich możliwych zdarzeń poza wyszczególnionymi w wyłączeniach odpowiedzialności w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzać zarówno ubezpieczenie od ryzyk nazwanych, jak i ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. W ten sposób możesz wykupić domowe assistance czy OC w życiu prywatnym, o których warto przeczytać w innych artykułach dostępnych na stronie ubezpieczeniemieszkania.pl.

Jakie przykładowe zdarzenia mogą zostać włączone w zakres ubezpieczenia domu jednorodzinnego? To m.in. zniszczenia, których przyczyną są:

 • pożary,
 • przepięcia,
 • huragany,
 • opady gradu,
 • lawiny,
 • trzęsienia ziemi.

Warto rozważyć ochronę nie tylko przed zdarzeniami losowymi, ale również szkodami spowodowanymi przez osoby trzecie. Mowa tu przede wszystkim o stratach spowodowanych przez wandali i włamywaczy. Jeszcze inne rozszerzenia są rekomendowane właścicielom domów i mieszkań pod wynajem, którzy chcą zabezpieczyć się na wypadek szkód spowodowanych przez lokatorów.

Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – jaki koszt, od czego zależy?

Gdy mowa o ubezpieczeniach, zawsze zwraca się uwagę na koszt polisy. Wysokość rocznej składki ubezpieczeniowej jest uzależniona od wielu czynników – bez względu na to, czy myślisz o już istniejącym obiekcie, czy domu w budowie (o tym przeczytasz w tekście www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-w-budowie).

Składki w granicach kilkuset, a nawet powyżej 1000 zł nie powinny dziwić. Sporo uwagi poświęciliśmy już zróżnicowaniu zakresu ubezpieczeń, a to ma bezpośredni wpływ na koszt polisy. Inne decydujące czynniki dotyczące nieruchomości to:

 • powierzchnia użytkowa,
 • lokalizacja,
 • wartość rynkowa (m.in. na podstawie wieku czy rodzaju konstrukcji),
 • liczba lokatorów,
 • przeznaczenie (np. prowadzenie działalności gospodarczej),
 • zabezpieczenie własne (np. systemy alarmowe).

Każdy z tych czynników jest rozpatrywany pod różnym kątem. Przykładowo, lokalizacja to zarówno położenie na mapie Polski, wielkość miejscowości, ale i sąsiedztwo rzeki lub lasu.

Koszt ubezpieczenia domu jednorodzinnego jest więc bardzo indywidualną kwestią – nie pozostaje nic innego jak dokonać kalkulacji online i porównania ofert poszczególnych towarzystw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here