Efektywne i niedrogie ogrzewanie domu?

0
222
Efektywne i niedrogie ogrzewanie domu?

Ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych i pracowniczych w zimnych miesiącach roku ma w klimacie Polski ogromne znaczenie. Tymczasem zawirowania polityczne doprowadziły do ogromnego wzrostu cen surowców energetycznych na światowych rynkach. Cierpią na tym wszyscy, a szczególnie właściciele domów i mieszkań, którzy są zmuszeni do ponoszenia coraz większych wydatków na nośniki energetyczne. W zaistniałej sytuacji warto zastanowić się na zamontowaniem takiego systemu grzewczego, który wspomoże budżet domowy zarówno na dziś, jak i w przyszłości i takim ogrzewaniem jest system ogrzewania na podczerwień.

Działanie ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień działa podobnie do ogrzewania przez promienie słoneczne. Gdy padają na ludzkie ciało, wywołują natychmiastowe uczucie ciepła. Panele na podczerwień wysyłają podobne promienie w kierunku elementów wnętrza, nagrzewając je, a te oddają następnie pozyskane ciepło do najbliższego otoczenia. Ciepło zostaje równomiernie rozłożone i bez efektu wysuszania ogrzewa powietrze, nie powodując jednocześnie jego ucieczki w wyższe warstwy pomieszczenia. Taki efekt grzewczy skutkuje bardzo wysoką wydajnością ze znaczącym ograniczeniem strat energetycznych. Dość powiedzieć, że aby ogrzać 10 m kwadratowych pomieszczenia metodami tradycyjnymi niezbędne jest zużycie 2000 W energii elektrycznej, gdy ogrzewanie elektryczne na podczerwień potrzebuje jedynie 650 W.

Jedyną wadą takiego ogrzewania jest konieczność montowania przez fachowców po dokonaniu wyboru pomiędzy panelami standardowymi, malowanymi albo szklanymi. Montaż ogrzewania na podczerwień nie jest jednak drogi. Pozostałe cechy są już wyłącznie zaletami.

Jakie zalety ma ogrzewanie na podczerwień?

Za główną zaletę należy oczywiście uznać tanie ogrzewanie mieszkania lub domu, które samo z siebie jest o ok. 30 procent tańsze od innych systemów. Kolejną jest instalacja bez ingerencji w pomieszczenie, gdyż nie zachodzi konieczność dokonywania jakichkolwiek przeróbek, w tym można pozostawić stare ogrzewanie. W tym wypadku dobrym współpracownikiem będzie kominek, ale nie musi to być regułą. Warto montować ogrzewanie na podczerwień przy posiadaniu fotowoltaiki, gdyż wówczas opłacalność systemu znacząco wzrasta.

Bardzo ważną zaletą jest brak przeciwwskazań w montażu systemu bez względu na to, czy jest to budynek nowy, czy stary. Panele na podczerwień sprawdzają się również nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w biurach, czy użyteczności publicznej. Warto także nadmienić, że jest to ogrzewanie bezpieczne dla użytkowników oraz dla środowiska naturalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here