Donice miejskie – co wybrać?

0
248
Donice miejskie – co wybrać?

Aby nasza planeta była bezpieczna, konieczne jest sadzenie nowej roślinności. Obejmuje to drzewa i krzewy poza obszarami miejskimi, ale także kwiaty w miastach, bo zapewniają one przyjemne miejsca do wypoczynku!

Ponieważ jednak wiele typów roślin jest trudnych lub niemożliwych do posadzenia na wybrukowanych ulicach z betonowymi chodnikami w pobliżu, zadanie to może być trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Dlatego rozwiązaniem dla takich przestrzeni są donice miejskie.

Natura jest dla nas ważna

Choć miasta coraz częściej są zalewane betonem, cenimy sobie naturę i coraz bardziej chcemy z nią obcować. Nic w tym dziwnego, nie tylko działa ona dobrze na czystość powietrza, lecz także samo obcowanie z nią jest kojące i relaksujące.

Pragnienie obcowania z naturą jest czymś, co łączy nas wszystkich, niezależnie od tego, w jakiej części Europy mieszkamy. Świadczy o tym fakt, jak wiele osób zsadzi rośliny na zewnątrz swoich domów, ale także jak wiele osób teraz kupuje rośliny doniczkowe do mieszkań, starając się przenieść do wnętrza domu to, co na zewnątrz!

Dlatego zdecydowanie warto postawić w miastach na kontakt z naturą. Oczywiście wybrukowane ulice trudno ukwiecić, jednak tutaj z pomocą przychodzą donice miejskie. Zazwyczaj są one duże i rzeczywiście można w nich posadzić nawet większe rośliny. Jest to nie tylko świetny krok, by miasto wyglądało pięknie, lecz także by oddychało się w nim lepiej. 

Donice miejskie przenośne

Jak wiadomo, w centrum miast często odbywają się różnego rodzaju imprezy plenerowe. Jeśli jest tak też w twoim mieście, źle rozlokowane donice miejskie mogą przeszkadzać lub zostać zniszczone. Na szczęście na rynku są dostępne donice, które można przenieść. Nie są one na tyle lekkie, by można było je łatwo zabrać, jednak jest to możliwe przy użyciu odpowiednich narzędzi. Wówczas można je zabrać z centrum podczas obchodów i przywrócić, kiedy nie będzie już tłumów.

Na co zwracać uwagę?

Na co zwracać uwagę, wybierając donice miejskie? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że nie możemy przewidzieć ludzkich zachowań, a niestety zdarza się wandalizm i to nie okazjonalnie. Dlatego warto wybrać donice na tyle ciężkie, że trudno je zniszczyć, ewentualnie dobrze je połączyć z podłożem, na przykład za pomocą śrub. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z donic ognioodpornych.

Przykładowo idealnym wyborem mogą być donice betonowe – są one bardzo ciężkie, to niemal niemożliwe, by przypadkowa osoba je przewróciła czy przesunęła, są odporne na ogień, ale także na warunki atmosferyczne – mróz, wysokie temperatury, opady czy słońce.

Równie dobrze sprawdzą się również donice stalowe, które także są odporne na warunki atmosferyczne, choć lepiej dobrze połączyć je z podłożem, ponieważ one mogą być dość lekkie.

Donice miejskie warto dopasować do całego krajobrazu, aby wszystko stanowiło spójną całość – ławki, kosze, donice, fontanny itd. Dzięki temu estetyka będzie naprawdę na wysokim poziomie, a rośliny w donicach tylko to dopełnią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here