Dom inteligentny – sterowanie roletami

0
485
Dom inteligentny - sterowanie roletami

Coraz więcej osób dostrzega funkcjonalność systemów inteligentnego domu, a inteligentne urządzenia stają się coraz bardziej przystępne cenowo i popularne. Co więcej, wybór rozwiązań smart home jest ogromny i warto zastanowić się, czego dokładnie szukamy. Na wstępie należy zaznaczyć, że dom inteligentny składa się nie tylko z narzędzi, czyli elementów funkcjonalnych (np. gniazdka, oświetlenie czy ogrzewanie), ale również z systemu sterowania, z którym narzędzia są połączone. W praktyce oznacza to, że możliwe jest sterowanie poszczególnymi urządzeniami i ustawieniami domowymi z poziomu jednego pilota lub smartfona. Niektóre programy umożliwiają personalizację ustawień i rozpoznawanie komend głosowych, dzięki czemu każdy użytkownik może przypisać sobie odpowiednią konfigurację.

Bezpieczny dom i inteligentny dom

Dom inteligentny to nie tylko dom ergonomiczny, funkcjonalny i przyjazny środowisku, ale także bezpieczny. Inteligentne funkcje obejmują sterowanie zintegrowanymi systemami czujników zalania, ruchu i dymu, monitorowanie, a nawet sterowanie zamkami, roletami, bramami i zasilanie niektórych gniazdek. Inteligentne rozwiązania stosują nie tylko w swoich prywatnych domach i mieszkaniach, ale także w mieszkaniach na wynajem, umożliwiając kontrolę dostępu lokatorów. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w przypadku wynajmu krótkoterminowego, podczas którego najemca może np. użyć kodu, aby dostać się do drzwi mieszkania. System inteligentnego domu informuje o nieproszonych gościach w ogrodzie, dzięki czemu użytkownik może zareagować nawet wtedy, gdy jest poza domem. Czujniki informują nie tylko o dymie, ale także o wysokiej wilgotności, zalaniu czy obecności tlenku węgla.

Wszystkie te funkcje zapewniają bezpieczeństwo i komfort członków rodziny, nawet gdy wszyscy użytkownicy są poza domem, a możliwość sterowania żaluzjami lub odłączenia wybranych gniazd od źródła zasilania znaku nie tylko zapewnia spokój ducha, ale także mniejsze notatki. Sterowanie bramami, oświetleniem podjazdu za pomocą czujnika parkowania sprawia, że powrót do domu staje się wygodniejszy i bezpieczniejszy.

System inteligentnego domu

Inteligentne rolety i cały ich system w inteligentnym domu chronią przed włamaniem i zalaniem. Rolety sterowane zdalnie i ich synchronizacja z alarmem sprawia, że system pamięta o zamykaniu rolet w momencie zamknięcia drzwi wejściowych. Z kolei czujnik zalania w kuchni i łazience stale monitoruje sytuację i w razie potrzeby wyłącza dopływ wody do głównego przyłącza. Inteligentny dom jest również przydatny, gdy osoby starsze potrzebują opieki w domu. Naciśnięcie przełącznika uruchamia lampkę nocną, a po przytrzymaniu ręki przez pewien czas informuje np. o tym, że starsza osoba pilnie potrzebuje pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here