Dlaczego olej jadalny nie nadaje się do olejowania drewna?

0
509
Dlaczego olej jadalny nie nadaje się do olejowania drewna?

Oleje stosowane są w różnych celach: w gastronomii, kosmetyce, przemyśle i wielu innych branżach. Mogą mieć one różne pochodzenie i chociaż zarówno do olejowania drewna, jak i w gastronomii najczęściej wykorzystywane są oleje roślinne, to nie mogą być one stosowane zamiennie. Czym różni się olej przeznaczony do impregnacji drewna od tego wykorzystywanego w kuchni?

Do olejowania drewna nie nadają się oleje jadalne

Oleje do drewna mają pochodzenie roślinne. Do olejowania wykorzystywane są między innymi oleje słonecznikowe, kokosowe czy lniane. Wszystkie te produkty znajdują zastosowanie również w gastronomii, jednak pod żadnym pozorem nie należy stosować ich wymiennie. Przede wszystkim wpływ na to ma zawartość protein, które znajdują się w produktach przeznaczonych do używania w kuchni. Ich obecność w produktach jadalnych ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, jednak mogą zaszkodzić drewnu. W składzie olejów stosowanych do drewna nie mogą znajdować się proteiny, ponieważ w kontakcie z tlenem powodują one jego jełczenie i wydzielają nieprzyjemny zapach.

Skład preparatów do drewna jest różny, oprócz oleju głównego mogą one zawierać domieszki innych, nawet kilku rodzajów olejów oraz dodatki. W ten sposób powstają preparaty o wysokiej wartości ochronnej i przeznaczone do konkretnych zastosowań. Inne oleje stosowane są do drewna wewnętrznego, do impregnowania blatów kuchennych czy podłóg, a zupełnie inne na zewnątrz, do mebli ogrodowych, tarasów i altanek ogrodowych.

Jak wybrać preparat do olejowania drewna?

Podczas wyboru preparatu do zabezpieczenia konkretnego elementu drewnianego warto kierować się przede wszystkim opisem na opakowaniu. Producenci często określają dany produkt jako przeznaczony do parkietu, tarasów, blatów, balustrad itp. Takie oznaczenia ułatwiają wybór wszystkim osobom, które nie muszą znać się na składach produktów. Warto jednak wiedzieć, że większość olejów do drewna posiada dodatki, takie jak barwniki, naturalne żywice oraz estry olejów drzewnych. Są one odpowiedzialne za specjalistyczne właściwości produktów, takie jak barwienie drewna, tworzenie twardej, ochronnej powłoki czy głęboką penetrację drewna.

Zawsze podczas wyboru oleju można zwrócić się o pomoc do doświadczonych doradców ze sklepów budowlanych, nawet jeśli zakup dokonywany jest przez internet. W sklepie ogólnobudowlanym MSexpert.pl z olejami do drewna i innymi produktami pracownicy pomogą w wyborze właściwego preparatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here