Czym kierować się przy zakupie i wyposażeniu szklarni ogrodowej? Podpowiadamy!

Zdecydowałeś się na uprawę roślin w szklarni ogrodowej? W takim razie może czekać Cię spory dylemat, bo na rynku dostępnych jest wiele modeli takich cieplarni. Jeśli chcesz, aby szklarnia spełniała wszystkie Twoje oczekiwania, to dobrze zastanów się przed jej wyborem. Oto, na co powinieneś szczególnie zwrócić uwagę, wybierając tę konstrukcję do uprawy warzyw, owoców i kwiatów!

Ilość dostępnego miejsca na działce

Jeśli jesteś hobbystą, chciałbyś uprawiać warzywa i owoce na własne potrzeby, nie potrzebujesz dużej szklarni. Dlatego nie martw się, jeśli Twoja działka nie ma zbyt imponującego metrażu.

W domowym ogródku sprawdzi się szklarnia o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Będzie ona wystarczająca, aby móc hodować warzywa i owoce dla siebie oraz rodziny. Jeśli kusi Cię zakup większej konstrukcji, dobrze zastanów się nad jej wyborem. Może okazać się, że taka cieplarnia przytłoczy ogródek.

Tworzywo, z którego wykonana jest szklarnia

Przyjrzyj się temu, z czego są wykonane:

  • stelaż szklarni – warto wybrać cieplarnię ze stelażem z aluminium. Jest to lekki metal odporny na korozję. Konstrukcja z aluminiowych profili jest wyjątkowo wytrzymała,
  • ściany cieplarni – od kilku lat nie bez powodu szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się szklarnie z poliwęglanu. Tworzywo to jest odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i lżejsze niż szkło – dzięki temu łatwiej wznieść z niego konstrukcję i jest ono mniej narażone na stłuczenie. Poliwęglan jest również dobrą barierą dla promieniowania UV, a jednocześnie doskonale przepuszcza światło.

Funkcjonalne wykończenie

Zwróć uwagę na to, czy szklarnia ogrodowa będzie wygodna podczas użytkowania. Dlatego sprawdź, jak szerokie jest jej wejście. Przyjrzyj się też jej drzwiom – najlepiej, aby w szklarni był zamontowany model przesuwny.

Warto też, aby w szklarni znajdowało się okno. Dzięki temu zapewnisz roślinom właściwy mikroklimat. Otwierając i zamykając takie okno, możesz regulować temperaturę, jaka panuje wewnątrz cieplarni.

Praktyczne nawadnianie

Jeżeli zależy Ci na tym, aby uprawy dobrze się rozwijały, to mimo tego, że będą one umieszczone w szklarni, musisz starannie je pielęgnować. Realizację tego zadania ułatwi Ci odpowiednio dobrane nawadnianie.

Nawadnianie kropelkowe to doskonały wybór w przypadku mniejszych szklarni. Jest niedrogie, a stworzenie tego prostego systemu jest bardzo łatwe. Dzięki takiemu nawadnianiu uprawy będą otrzymywały regularnie potrzebną im porcję wody. Sprawdzi się ono również, jeśli zamiast szklarni wybierzesz tunel foliowy.

Szklarnia może stać się Twoim oczkiem w głowie i miejscem, gdzie będziesz realizował swoją pasję – dlatego wybierz taką, która będzie całkowicie odpowiadać Twoim potrzebom.

 

 

Jak czyścić gotowe pergole ogrodowe?

Jak czyścić gotowe pergole ogrodowe?

0
W artykule podzielimy się z Wami wiedzą i doświadczeniem na temat efektywnego czyszczenia pergoli, niezależnie od tego, czy są one wykonane z drewna, czy...

Odwierty pod pompy ciepła, czyszczenie i pogłębianie studni: Praktyczny poradnik

0
W dzisiejszych czasach, gdzie coraz częściej zwracamy uwagę na ekologiczne i efektywne sposoby ogrzewania naszych domów oraz zapewnienia dostępu do czystej wody, studnie głębinowe...
Jak zaprojektować idealną instalację elektryczną w Twoim domu: Poradnik od A do Z

Jak zaprojektować idealną instalację elektryczną w Twoim domu: Poradnik od A do Z

0
W dzisiejszych czasach, kiedy technologia stanowi nieodłączną część naszego życia, odpowiednio zaprojektowana i zrealizowana instalacja elektryczna w domu jest kluczowa dla zapewnienia komfortu, bezpieczeństwa...
Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta

Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta

0
Ogród w Stylu Skandynawskim: Spokój Natury w Sercu Miasta Ogrody w stylu skandynawskim to oaza spokoju i harmonii, gdzie prostota form spotyka się z naturalnym...
Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię? Co wybrać do swojej sypialni?

Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię? Co wybrać do swojej sypialni?

0
Zależy Ci na tym, aby Twoja sypialnia została urządzona w nowoczesnym stylu, ale przy jak najmniejszych nakładach finansowych? Wiele osób uważa, że nowoczesna aranżacja...

More from this stream

Recomended