Czy panele monokrystaliczne to najlepszy wybór na rynku? Wszystko wyjaśnimy

0
146
Czy panele monokrystaliczne to najlepszy wybór na rynku? Wszystko wyjaśnimy

Panele fotowoltaiczne podbijają polski rynek. Rosnące rachunki za prąd sprzyjają inwestycjom w odnawialne źródła energii. Wpływ na to ma także poprawiająca się świadomość ekologiczna społeczeństwa. Stając przed decyzją o instalacji fotowoltaiki mamy do wyboru kilka najpopularniejszych typów ogniw: panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz cienkowarstwowe. Czym się od siebie różnią i które z nich są najlepsze?

Panele monokrystaliczne wysoka jakość oraz wydajność

Panele monokrystaliczne należą do paneli typu I, o wysokiej wydajności sięgającej od 15 do ponad 20 procent. Cechują się bardzo wysoką trwałością i odpornością na ciężkie warunki atmosferyczne. Dzięki doskonałej wydajności świetnie sprawdzają się w miejscach, w których jest ograniczona powierzchnia instalacji i silnego nasłonecznienia.

Panele monokrystaliczne wyróżniają się wśród innych typów paneli charakterystycznym czarnym kolorem. Barwa ta wynika z pojedynczych kryształów krzemu wewnątrz paneli. Są to zdecydowanie najlepsze panele fotowoltaiczne dostępne na rynku. Efektywność produkcji prądu z użyciem paneli monokrystalicznych dochodzi nawet do ponad 30 lat. Niestety, wysoka jakość ogniw monokrystalicznych wiąże się również z wyższą ceną całej inwestycji.

Panele polikrystaliczne najczęściej wybierane w Polsce

Są to najczęściej wybierane panele fotowoltaiczne w Polsce. Panele polikrystaliczne należą do paneli typu II. Ich wydajność wynosi około 14-18 procent. Posiadają charakterystyczny niebieski odcień, który jest efektem wykorzystania wielu kryształków krzemu. To sprawia, że bywają mylone ze zwykłymi kolektorami słonecznymi.

Panele polikrystaliczne są tańsze od monokrystalicznych, jednak zachowują stosunkowo wysoką efektywność, przez około 25 lat. Sprawdzają się także w warunkach rozproszonego, słabszego nasłonecznienia, z jakim często mamy do czynienia w Polsce. Przez nieco niższą wydajność potrzebują większej powierzchni do instalacji, dlatego dobrze sprawdzą się na dachach domów o dużej lub średniej wielkości.

Panele cienkowarstwowe, budżetowe rozwiązanie

Panele cienkowarstwowe to III, najtańszy typ paneli fotowoltaiczny dostępny na rynku. Pod tą kategorię podlegają panele z krzemu amorficznego, tellurku kadmu (CdTe), miedzi, indu i selenu (CIS), a także z miedzi, indu, galanu i selenu (CIGS). Wszystkie rodzaje ogniw cienkowarstwowych charakteryzuje brązowy kolor. Są wytworzone z jednego ogniwa, mają grubość kilku mikrometrów, są lekkie i łatwe w montażu, także na elewacjach.

Panele cienkowarstwowe cechują się jednak niską wydajnością – od 6 do 14% oraz szybką utratą sprawności. Już po około 10 latach można zaobserwować wyraźny spadek wydajności. Są jednak zdecydowanie najtańszym i najłatwiejszym w montażu typem paneli, dlatego wciąż znajdują swoich amatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here