Czego użyć do ocieplenia komina?

0
158
Czego użyć do ocieplenia komina?

W nowszych domach jednorodzinnych na ogół przeprowadza się ocieplanie komina, natomiast w starszych jest ono dość rzadko spotykane. Dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie szybu kominowego? Jaki materiał najlepiej nadaje się do tego celu?

Dlaczego warto ocieplić komin?

Chociaż przepisy budowlane nie nakazują przeprowadzenia ocieplenia komina w domu jednorodzinnym, jest to często prowadzona czynność, zwłaszcza w trakcie budowy nowych domów i generalnych remontów tych wybudowanych przed laty.

Komin jest bardzo ważnym elementem domu, ponieważ dzięki niemu można sprawnie odprowadzać spaliny powstające podczas ogrzewania budynku. Właściwie wykonany gwarantuje sprawne działanie na lata bez ryzyka awarii i zapewnia bezpieczeństwo dla domowników. Wraz z budową czy remontem komina warto również pomyśleć o wykonaniu jego ocieplenia. To szczególnie ważne w budynkach wyższych, gdzie jest on w większym stopniu narażony na wychłodzenie i wilgoć.

Ocieplanie komina niesie wtedy za sobą dodatkowe korzyści, między innymi:

  • zmniejsza ucieczkę ciepłego powietrza na skutek kontaktu z niską temperaturą na zewnątrz oraz niekorzystnymi warunkami jak opady, wiatry;

  • zwiększa efektywność ciągu kominowego, dlatego powoduje, że spaliny odprowadzane są skuteczniej;

  • podwyższa trwałość komina, ponieważ jest on chroniony przed wilgocią i niskimi temperaturami, dlatego nie jest narażony na powstawanie pleśni, grzybów, pękanie.

Jak ociepla się kominy?

Ocieplenie komina prowadzi się na całej jego długości, dzięki czemu można uzyskać wtedy odpowiedni poziom izolacji. Nie powinno się zatem ocieplać go tylko w części, na przykład w dolnej partii budynku.

Prace termoizolacyjne powinny być wtedy wykonane zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej części szybu kominowego. W przypadku ocieplania kominów już istniejących duże znaczenie ma dokładne sprawdzenie stanu szybu kominowego, ponieważ mogą pojawić się w nim nieszczelności powodujące przecieki i zawilgocenia. W razie potrzeby konieczne może być usunięcie uszkodzeń przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych.

Jakie są dostępne metody ocieplania komina?

Wybór odpowiedniego materiału, dzięki któremu możliwe jest ocieplanie komina, jest bardzo ważny. Powinien być on dopasowany do jego rodzaju oraz miejsca prowadzonych prac. Należy pamiętać o tym, że komin narażony jest na działanie wysokich temperatur, a w zetknięciu z zimnym powietrzem na zewnątrz jego materiał termoizolacyjny może być narażony na uszkodzenie.

Kominy dociepla się najczęściej za pomocą materiałów termoizolacyjnych, które używane są również w innych częściach budynku, czyli styropianu, pianki poliuretanowej (PUR) lub wełny mineralnej. Wykonanie prac polega na obłożeniu komina materiałem dociepleniowym z zachowaniem zasad wskazanych przez producenta i sztuki budowlanej.

Materiały do ocieplania komina – jaki wybrać?

Przystępując do prac termoizolacyjnych komina, duże znaczenie ma wybór właściwego materiału. Jaki najlepiej sprawdzi się do ocieplenia komina?

Styropian

Płyty styropianowe są łatwo dostępne, wyróżniają się lekkością, a przy tym są niedrogie, dlatego wykonane z nimi prace termoizolacyjne nie pociągają za sobą wysokich kosztów. Styropian ma jednak pewne wady, a mianowicie nie jest odporny na wysokie temperatury i zaczyna kurczyć się już pod wpływem temperatur na poziomie 80 stopni Celsjusza. Dodatkowo sztywne płyty styropianowe mogą sprawiać problemy w montażu w miejscach trudno dostępnych.

Właśnie dlatego styropian używany jest głównie do docieplania gotowych kominów systemowych, przewodów wentylacyjno-kominowych w nowych domach. Stosuje się wtedy głównie styropian fasadowy samogasnący, o grubości wynoszącej 2-4 cm. Wykorzystuje się bezspoinowy system ociepleń (ETICS), co umożliwia uzyskanie najlepszej szczelności docieplenia.

Wełna mineralna

Drugim materiałem jest wełna mineralna – skalna, szklana. To popularny materiał dociepleniowy, który charakteryzuje się sprężystością, miękkością i jest niepalny, dlatego nadaje się on do montażu przy kominach każdego typu. To powoduje, że sprężysta wełna mineralna jest bardzo popularnym materiałem, który stosowany jest zarówno przy ocieplaniu kominów w budynkach nowych, jak i starszych.

Pianka poliuretanowa (PUR)

Na uwagę zasługuje też ocieplanie komina za pomocą pianki poliuretanowej (PUR). Nakładana jest ona metodą natryskową i po aplikacji na powierzchnię powiększa ona swoją objętość, wypełniając szczeliny, dlatego zmniejsza ryzyko nieszczelności.

Pianka poliuretanowa cechuje się bardzo dobrym poziomem termoizolacji, trwałością i szybką aplikacją. Może być ona używana z zewnątrz i od wewnątrz komina, dlatego ma uniwersalne zastosowanie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here