Cyfry na dom – dlaczego powinny znaleźć się na elewacji budynku?

0
417
Cyfry na dom – dlaczego powinny znaleźć się na elewacji budynku?

Praktycznie każdy dom posiada swój numer porządkowy, dzięki któremu korespondencja trafia na dany adres, a sam budynek jest łatwy do znalezienia. Czy takie oznakowanie jest jednak obowiązkowe? I czy grożą jakieś konsekwencje za brak numeru posesji? Zaraz dowiesz się wszystkiego na ten temat, zapraszamy!

Brak numeru domu – jakie konsekwencje?

Wbrew pozorom oznakowanie budynku nie jest czymś dobrowolnym, co robimy w celu ułatwienia sobie życia. Jest to konieczność, którą reguluje aż kilka ustaw i przepisów prawnych. Do tych najważniejszych zaliczyć należy prawo geodezyjne i kartograficzne, a także kodeks wykroczeń oraz ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej. I niestety kodeks wykroczeń nie znajduje się tutaj bez powodu, bo za brak oznakowania budynku grozi nam niestety kara pieniężna, czyli grzywna w wysokości do 250 zł.

Tym samym oznakowanie budynku w postaci cyfr na dom czy tabliczki adresowej z numerem domu jest obowiązkiem. Bez nich nie tylko zapłacimy mandat i nie otrzymamy korespondencji. Ich brak wiąże się również z innymi konsekwencjami, nie tylko prawnymi, ale też tymi dotyczącymi naszego bezpieczeństwa. Bo bez widocznego numeru na domu czy ogrodzeniu pogotowie albo straż pożarna może do nas po prostu nie dotrzeć na czas.

Cyfry i litery na dom

Numer na dom może mieć dwie formy. Pierwszą są niezwykle popularne cyfry na dom montowane zazwyczaj na elewacji. Mogą być one przyklejane do ściany na klej lub instalowane na specjalnych uchwytach i dystansach. Takie cyfry i litery na dom dostępne są w różnej wielkości i kolorach, gdzie na przykład duże cyfry na dom są montowane na budynkach nieco bardziej oddalonych od drogi. Jeśli jest to jednak dość spora odległość, która utrudnia odczytanie numeru domu, to należy go umieścić bezpośrednio na ogrodzeniu. Cyfry i litery na dom to jednak niejedyne rozwiązanie w kwestii oznakowania posesji czy budynku.

Tabliczka z numerem domu

Innym sposobem znakowania budynków jest tabliczka z numerem domu. Ona także może być montowana zarówno na frontowej elewacji, jak i na ogrodzeniu. W tym przypadku obok zwykłych tabliczek adresowych do wyboru mamy również tabliczki adresowe podświetlane, które są wyposażone w diody LED. Warto bowiem pamiętać o tym, że numer domu musi być doskonale widoczny nie tylko w dzień, ale także nocą.

Przy czym podświetlony numer domu to nie wszystko, ponieważ według prawa oznakowanie budynku musi zawierać zarówno jego numer, jak i nazwę ulicy, przy której się znajduje. Co też należy wziąć pod uwagę. A gdzie kupić cyfry na dom? Najprościej przez Internet, a najlepiej bezpośrednio u producenta, co daje o wiele szersze możliwości w zakresie ich personalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here