Co warto wiedzieć na temat powietrznych pomp ciepła?

0
79
Co warto wiedzieć na temat powietrznych pomp ciepła?

Budujesz dom lub rozważasz modernizację istniejącej instalacji grzewczej? Przeczytaj jakie korzyści płyną z przestawienia się na stosunkowo nową, ale szybko zyskującą na popularności technologię, którą jest powietrzna pompa ciepła.

Każdy dom wymaga ogrzewania, ale jego sposób zależy od nas

Pomimo tego, że od lat zimy w Polsce są stosunkowo łagodne, przez ok. pół roku temperatury na zewnątrz są na tyle niskie, iż trudno wyobrazić sobie dom bez ogrzewania. W odróżnieniu jednak od mieszkańców bloków, którzy korzystają z dobrodziejstwa centralnego ogrzewania, właściciel domu musi samodzielnie zadbać o swoje ciepło. Przez lata prym w sposobie ogrzewania wiódł węgiel. Na szczęście odchodzi on z powszechnego użycia.
Alternatywą dla węgla są instalacje:
– gazowe,
– elektryczne,
– pompy ciepła (powietrzne, gruntowe oraz powietrzno-wodne).

Oprócz samej technologii i wygody poszczególnych form ogrzewania domu nie możemy zapominać o jego kosztach. Przy sezonie trwającym 5-6 miesięcy ma to szczególne znaczenie.

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące tzw. energię pierwotną natury: wody, gleby, powietrzna

Możliwość wykorzystania naturalnych zasobów ziemi czyni pompę ciepłą nie tylko w pełni ekologiczną, ale też bardzo ekonomiczną. Nie potrzebuje ona gazu, węgla, drewna. Nie generuje zatem kosztów związanych z zakupem tych surowców i konieczności wygospodarowania miejsca na ich składowanie (węgiel, drewno).
Jedyne czego potrzebuje pompa ciepła to prąd, którego zużycie jest stosunkowo niewysokie na tle korzyści płynących w postaci uzyskanego z pracy pompy ciepła. Przyjmuje się, że z każdego 1 KW zużytego prądu, pompa ciepła oddaje aż 5 KW energii pochodzącej z OZE.

Pompa ciepła w zimie nas ogrzewa, latem pomaga schłodzić nagrzane powietrze

Do listy zalet pomp ciepła zaliczyć możemy również to, że jej montaż nie odbiega mocno od innych instalacji grzewczych. Całość jest bezobsługowa i bardzo bezpieczna (brak paliw). W okresie letnich upałów przy zastosowaniu klimakonwektorów do pompy może ona pełnić rolę klimatyzacji, co z pewnością ucieszy wielu właścicieli domów. Jeśli dodatkowo postanowimy wyposażyć nasz dom w instalację fotowoltaiczną, uzyskany z niej prąd posłuży zarówno do bezkosztowego ogrzania budynku zimą i schłodzenia latem. Wszystko to razem oznacza oszczędności i to niemałe. Więcej szczegółów na temat rodzajów pomp, ich zalet znajdziemy na stronie
https://problast.com.pl/pompy-ciepla-powietrze-woda/

Czym się kierować podczas wyboru pompy ciepła?

Zanim zdecydujemy się na zakup pompy, należy ocenić zapotrzebowanie na ciepło. Odpowiednio dobrana moc pompy pozwoli z jednej strony ogrzać dom i wodę użytkową, a z drugiej ograniczyć ilość energii elektrycznej niezbędnej do jej pracy. Duże znaczenie podczas obliczania mocy pompy ma zarówno wielkość budynku, jego stan, rodzaj izolacji, a nawet rodzaj materiałów, z których został zbudowany. Domy budowane w nowoczesnej technologii są bez porównania bardziej energooszczędne niż te stawiane w latach 70-80.

Myślisz o montażu pompy ciepła – skorzystaj z rządowych dopłat

Każda nawet bardzo opłacalna instalacja wymaga początkowej inwestycji. I z tego też powodu część osób może odwlekać swoją decyzję o wyborze pompy na rzecz innych rozwiązań. Jeśli planujesz zmianę źródła ogrzewania w swoim domu z pomocą przychodzi program o nazwie Czyste Powietrze. W jego ramach można liczyć na uzyskanie dopłaty pozwalającej w istotnym stopniu zmniejszyć koszt zakupu i instalacji pompy. Miejmy też na uwadze, że jest to inwestycja na lata, a oszczędności uzyskane z tytułu kosztów ogrzewania domu wynagrodzą nam początkowe nakłady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here