Cechy i zastosowanie sprężarki tłokowej

0
295
Cechy i zastosowanie sprężarki tłokowej

Kompresory (sprężarki) to maszyny pozwalające zwiększyć ciśnienie gazu poprzez jego kompresję, czyli zmniejszenie objętości przy jednoczesnym braku utraty masy. Kompresory można podzielić ze względu na mechanizmy, jakie służą zwiększaniu ciśnienia. W ten sposób wyróżnić można kompresory śrubowe, łopatkowe czy tłokowe.

Zasada działania sprężarki tłokowej

Sprężarka tłokowa to najbardziej powszechny rodzaj maszyny do kompresji gazu. Działanie tej sprężarki polega na uciskaniu gazu znajdującego się wewnątrz cylindra z wykorzystaniem tłoka. W miarę jak tłok przesuwa się w głąb cylindra, zmniejsza się objętość, w jakiej rozchodzi się gaz, wskutek czego rośnie jego ciśnienie. Z uwagi na specyfikę mechanizmu, kompresor tłokowy powinien działać w cyklu praca-odpoczynek. W ten sposób zmniejsza się ryzyko awarii, a także zwiększa się wydajność pracy maszyny.

Sprężarka tłokowa bezolejowa

Ten rodzaj maszyny znajduje zastosowanie w branżach specjalistycznych, np. w farmacji. Mechanizm sprężarki bezolejowej musi być wykonany z materiału o niskim współczynniku tarcia, w przeciwnym razie maszyna byłaby narażona na uszkodzenia mechaniczne podczas cyklu pracy. Sprężarka tłokowa, bezolejowa charakteryzuje się również małymi gabarytami i nieznaczną wagą, więc do jej transportu nie trzeba używać maszyn pomocniczych. Ten rodzaj sprężarek cechuje się mniejszą wydajnością i nieco większą awaryjnością niż odpowiedniki olejowe, dlatego też są doskonałym wyborem dla osób prywatnych, które używają maszyny sporadycznie i nie wymagają ogromnej wydajności. Sprężarki bezolejowe produkują czyste sprężone powietrze wolne od cząstek oleju, co często ma miejsce w przypadku kompresorów olejowych.

Kompresor tłokowy olejowy

Sprężarka olejowa charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wydajnością pracy. Zazwyczaj jest też nieco tańsza od standardowych sprężarek bezolejowych, ponieważ jej mechanizm tworzą mniej kosztowne materiały. Olej ma za zadanie redukować tarcie powstające w wyniku ścierania dwóch materiałów o stosunkowo wysokich współczynnikach tarcia, więc wykorzystywanie specjalnych materiałów w przypadku maszyn olejowych jest zbędne. Kompresor z wtryskami oleju generuje natomiast wyższe koszty eksploatacji. Wynika to z faktu, że komponenty zużywają się nieco częściej, ponadto trzeba co jakiś czas wymieniać olej, aby uniknąć uszkodzenia cylindra i tłoka. Sprężarka olejowa to dobry wybór dla firm, które potrzebują dużych ilość skompresowanego powietrza i mają dostęp do fachowego serwisu. Należy też pamiętać, że wykorzystanie oleju jako reduktora tarcia niesie ze sobą ryzyko zanieczyszczenia kompresowanego gazu cząstkami cieczy. Istnieją też kompresory, które posiadają specjalne filtry mające na celu wyłapywanie drobinek oleju, lecz są to maszyny nieco droższe od standardowych sprężarek olejowych.

Konserwacja sprzętu

W przypadku sprężarek tłokowych bezolejowych należy pamiętać głównie o wymianie tłoka, mając na uwadze żywotność tego komponentu osiągającą około 40 godzin pracy. Ponadto warto regularnie czyścić maszynę i co jakiś czas doglądać stanu poszczególnych części, chociaż większość z nich jest odporna na zużywanie. Kompresory olejowe należy czyścić i sprawdzać przed każdym cyklem pracy. Wymiana oleju powinna następować co 30-50 godzin pracy, przy czym wskazane jest przestrzeganie dolnej granicy, w ten sposób zmniejsza się ryzyko spadku wydajności i zużycia tłoka oraz cylindra.

Zastosowanie kompresorów

Sprężarka tłokowa to maszyna pozwalająca kompresować gaz, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Odmiana bezolejowa sprawdza się doskonale w domowym użytku oraz w branżach wymagających maksymalnej czystości powietrza. Sprężarka olejowa odnajduje się z kolei w branżach o zapotrzebowaniu na duże ilości skompresowanego gazu. Zarówno bezolejowa jak i olejowa sprężarka wymagaja prac konserwacyjnych, lecz nieco mniej awaryjne są maszyny bezolejowe z uwagi na mniejsze ryzyko zużycia komponentów. Prawidłowe działanie kompresora tłokowego jest ściśle uzależnione od prac konserwacyjnych, należy więc dbać o regularną wymianę oleju i sprawdzanie stanu poszczególnych składowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here