Budownictwo ekologiczne – czym się charakteryzuje?

0
69
Budownictwo ekologiczne – czym się charakteryzuje?

Ekologia w budownictwie ma dzisiaj bardzo duże znaczenie. Ekologiczne technologie i materiały nie tylko są przyjazne dla natury, ale również dla człowieka. Czym dokładnie jest ekobudownictwo?

Co oznacza budownictwo ekologiczne?

Budownictwo ekologiczne, również zrównoważone, jest pojęciem odnoszącym się do projektowania oraz budowy obiektów budowlanych z naciskiem na dbałość o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój. 

Naczelnym celem budownictwa ekologicznego jest przede wszystkim:

– Ochrona przed degradacją natury,

– Zmniejszenie negatywnego wpływu budynku na zdrowie jego użytkowników i zwiększenie ich komfortu,

– Zredukowanie zanieczyszczenia środowiska,

– Zmniejszenie zapotrzebowania na energię,

– Wsparcie racjonalnej, oszczędnej eksploatacji budynków.

Obecnie ekobudownictwo wykorzystywane jest zarówno przy budowie domów jednorodzinnych, jak i innych typów budynków, między innymi budynków zamieszkania zbiorowego, budynków użyteczności publicznej, budynków komercyjnych, hali produkcyjnych, magazynów, infrastruktury.

Cechy budynków ekologicznych

Aby budynek można było określić mianem ekologicznego, musi on zostać zaprojektowany i wykonany z naciskiem na przyjazne dla natury rozwiązania. Czym dokładnie cechują się budynki ekologiczne?

Odpowiednia lokalizacja

Podstawą ekologicznego budownictwa jest wykorzystanie potencjału, jaki daje lokalizacja, w której planuje się inwestycję.

Zaleca się, budynek wpisywał się w otoczenie i był odpowiednio zorientowany na strony świata. Jego okna powinny być skierowane na południe, natomiast nie powinno się ich montować od strony północnej, czyli zimniejszej. To pozwoli na pasywne, naturalne dogrzewanie domu energią słoneczną i ogranicza straty ciepła.

Projekt energooszczędny lub pasywny

Budynek ekologiczny powinien spełniać standardy budownictwa energooszczędnego (standard NF40) albo pasywnego (standard NF15), czyli powinien być on zaprojektowany tak, aby ograniczać straty cieplne. 

Pasywne budynki mają jeszcze niższe zapotrzebowanie na energię od energooszczędnych – wynosi ono jedynie 15 kWh/m2 na rok w porównaniu do 40 kWh/m2 na rok w budownictwie energooszczędnym.

Bardzo dobra termoizolacja

Kluczową cechą budownictwa ekologicznego jest skuteczna termoizolacja przegród, stropów, fundamentów i stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki niej można zredukować zapotrzebowanie na ciepło i wysokość rachunków.

Przyjazne dla natury materiały

Przy budowie domu ekologicznego duże znaczenie ma też dobór materiałów, które nie powinny być uciążliwe dla środowiska.

Dzisiaj coraz więcej producentów oferuje przyjazne dla natury i człowieka materiały budowlane. Aktualnie są one również dostępne na polskim rynku. 

Wśród nich znajduje się beton niskoemisyjny EcoCrete firmy Górażdże Cement. Andrzej Reclik, Dyrektor Generalny oraz Prezes Zarządu Górażdże Cement, wskazuje, że beton ten redukuje emisję CO2 o 60% i wytwarzany jest z wykorzystaniem zasad zrównoważonej produkcji, co potwierdza prestiżowy certyfikat CSC (Concrete Sustainability Council).

Niski pobór energii

Ekologiczne budynki powinny również wykorzystywać technologie umożliwiające niższy pobór energii. 

Na szczególną uwagę zasługują instalacje wykorzystujące OZE – odnawialne źródła energii, w tym produkujące prąd panele fotowoltaiczne, kolektory solarne do podgrzewania wody, wentylacja z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła, pompy ciepła.

Dzięki tym rozwiązaniom budownictwo ekologiczne jest nie tylko przyjazne dla natury, ale również dla portfela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here