Blat z kamienia naturalnego – piękny i trwały. Jeśli o niego zadbamy

0
344
Blat z kamienia naturalnego - piękny i trwały. Jeśli o niego zadbamy

Wszystko co musisz wiedzieć na temat pielęgnacji blatów kamiennych w kuchni lub łazience. Wystarczą tylko dwa kroki: Impregnacja i Pielęgnacja, pod warunkiem, że zrobimy to dobrze.

Piękno kamienia naturalnego i jego trwałość wprawiają nieskończenie w zachwyt. Ale co robić aby świeżość i jakość kamienia na blacie w kuchni czy łazience utrzymać na zawsze? Niektórzy dopiero po fakcie przekonali się jak łatwo można trwale uszkodzić super wytrzymały i twardy blat granitowy. Wystarczy sok z cytryny, woda z kiszonych ogórków, wino, wosk z świeczki, rozgrzany tłuszcz, a czasami nawet kawa – aby trwale zaplamić powierzchnię blatu lub zniszczyć jego polerowaną powierzchnię. Co zatem zrobić aby tego uniknąć?

Dwa kroki Impregnacja i Pielęgnacja

To jaki impregnat do kamienia zostanie wybrany jest chyba najważniejsze w tym procesie. Nie chodzi o to aby tworzył on zewnętrzną warstwę jak lakier a wręcz przeciwnie – aby wnikał w strukturę kamienia i zabezpieczał go trwale a jednocześnie był możliwy do kontaktu z żywnością i skórą. Zastosowanie najtańszych środków marketowych nie ma sensu, bo albo się one utlenią i przestaną działać po kilku miesiącach albo stworzą wierzchnią warstwę, która i tak podczas korzystania z blatu się zetrze. Dobry impregnat do kamienia polerowanego (np. Akemi, Consil) powinien chronić kamień przed zaplamieniami oraz przed wytrawieniem powierzchni poleru. Dwukrotna impregnacja powinna zabezpieczyć trwale kamień na kilka lat.

Blat z kamienia naturalnego - piękny i trwały. Jeśli o niego zadbamy.

Pielęgnacja. Jeśli po zaimpregnowaniu kamiennego blatu do mycia używać będziemy powszechnie dostępnych detergentów (typu płyn do mycia naczyń, szyb) – impregnatu nie będzie nawet po kilku tygodniach. Zadaniem detergentów jest usuwać wszystko, czyli rozpuszczać. Zastosowanie ich na jakimkolwiek impregnacie do kamienia osłabi jego wiązania a następnie całkiem go usunie. Na rynku dostępna jest cała gama preparatów dedykowanych do mycia polerowanego kamienia naturalnego, które wzmagają i utrzymują impregnat, nie powodują smug a nawet pół litrowe opakowanie potrafi wystarczyć na ponad 6 miesięcy pozostawiając nasz blat w pełnej ochronie.
Proces niszczenia poleru na kamiennym blacie następuje powoli. Widoczny czasami jest dopiero w chwili kiedy do blatu używanego kilka lat dołożymy nowy kawałek granitu czy marmuru. Wówczas widać gołym okiem różnicę w jakości polerowanej powierzchni. Takiego efektu nie będzie, gdy na co dzień zastosujemy się do tych dwóch czynności – właściwej impregnacji i pielęgnacji. Nic więcej nie trzeba.

Więcej na temat profesjonalnej chemii do blatów z kamienia naturalnego: https://impregnatdokamienia.pl/32-czyszczenie-blatow-z-kamienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here