Baterie kuchenne – którą wybrać?

Jesteś w trakcie remontu i rozważasz wymianę baterii w kuchni. W sklepie natrafiłeś na ogromny ich wybór i pojawiły się wątpliwości… którą wybrać? Która będzie najlepsza? Baterie kuchenne są dostępne w wielu rozmiarach, stylach, sposobach montażu, a także posiadają różne dodatkowe funkcje – to wszystko może sprawić, że poczujesz się nieco zagubiony. Na szczęście z myślą o osobach takich jak Ty, stworzyliśmy poniższy poradnik!

Gdzie umieścić baterię?

Biorąc pod uwagę rodzaj montażu, wyróżnia się dwa rodzaje baterii: stojące oraz naścienne.

Baterie naścienne, jak sama nazwa wskazuje, nie są montowane na zlewie bądź blacie, a na ścianie. Najczęściej wybierane są one do łazienek i obiektów komercyjnych, chociaż i tam maleje ich popularność. Kiedyś jednak to one królowały w naszych łazienkach i kuchniach. Jeśli więc wymieniasz starą, ścienną baterię na nową i nie chcesz wykonywać skomplikowanych prac hydraulicznych oraz remontowych, postaw na nowocześniejszy model naścienny.

Dużo popularniejszym rozwiązaniem są jednak montowane na blacie lub zlewie baterie do kuchni stojące. Elegancko się prezentują, nie wymagają miejsca na ścianie, a ich wymiana nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia kafelków ściennych. Stojące modele oferują również największy wybór wzorów, materiałów czy funkcji.

Jeśli od początku (np. ze względu na umiejscowienie starej baterii) rozważałeś stojące baterie do zlewów, to jednak nadal stoisz przed decyzją dotyczącą m.in. wysokości wylewki – różnią się one bowiem wysokością i zasięgiem. Jeśli nad Twoim zlewem jest dużo wolnej przestrzeni, możesz wybierać do woli, ale jeśli na Twoim zlewozmywakiem znajduje się półka czy ociekacz do naczyń, wysoka wylewka może nie być dobrym wyborem.

Obrotowa czy wyciągana wylewka?

Nowoczesne baterie łazienkowe i kuchenne oferują znacznie więcej niż tylko „lanie strumienia wody”. Poza klasycznymi, dostępne są również modele wyposażone w obrotowe i wyciągane wlewki. Obydwa rozwiązania są bardzo praktyczne, jednak sprawdzają się w różnych warunkach i kuchniach.

Obrotowa bateria pozwoli Ci skierować strumień wody w mniej dostępne miejsca zlewu, jednak ze względu na niewielki zasięg, raczej lepiej sprawdzi się w płytszych zlewach jednokomorowych i minimalistycznych kuchniach.

Baterie kuchenne z wyciąganą wylewką, wyposażone są z kolei w głowicę natryskową, którą można wyciągnąć z korpusu baterii. Są idealnym wyborem do głębokich czy dwukomorowych zlewozmywaków, gdyż, dzięki długiej wylewce, jesteś w stanie sięgnąć do każdego miejsca w zlewie.

Są one również znacznie wygodniejsze podczas zmywania – każdy, nawet bardzo duży, ciężki i nieporęczny garnek czy patelnię można wygodnie opłukać z każdej strony. Jeśli więc np. Masz dużą rodzinę, dla której codziennie przygotowujesz kilka posiłków, po których czeka na Ciebie duży stos naczyń, szybko docenisz wyciąganą wylewkę.

Chciałbyś zobaczyć, jak prezentują się oba te rozwiązania? Nie wiesz, które z nich lepiej sprawdzi się w Twoim domu? Odwiedź w sieci profesjonalny sklep zajmujący się sprzedażą wyposażenia kuchennego, np. https://comitor.pl/katalog/baterie/ , gdzie wszelkie Twoje wątpliwości rozwieją pracujący tam profesjonaliści.

Jeden czy dwa uchwyty, co jest bardziej praktyczne?

Mniejszy zlew lub ograniczona przestrzeń na blacie mogą wymagać zastosowania baterii jednouchwytowych. Baterie kuchenne jednouchwytowe wymagają zazwyczaj tylko jednego otworu w blacie i są wygodne, jeśli często operujesz tylko jedną ręką. Jednak nie pozwalają one na tak precyzyjną regulację temperatury, jak baterie dwuuchwytowe.

Dwuuchwytowa bateria ma oddzielne uchwyty do regulacji gorącej i zimnej wody, co pozwala na lepszą kontrolę temperatury, ale czasem, by ją idealnie ustawić, potrzeba obydwu rąk – może to być kłopotliwe np. w trakcie zmywania naczyń. Baterie dwuuchwytowe wymagają większej ilości otworów w blacie, jednak są częstym wyborem w przypadku wymiany baterii starego typu na nowocześniejszy, bez konieczności wykonywania dużych prac hydraulicznych.

Zrównoważony rozwój w praktyce: Realizacja projektów domów zeroenergetycznych

Zrównoważony rozwój w praktyce: Realizacja projektów domów zeroenergetycznych

0
Kiedy kilka lat temu odwiedziłem przyjaciela, który właśnie zainwestował w dom zeroenergetyczny, byłem pod ogromnym wrażeniem nie tylko niskich rachunków za energię, ale również...
Budowa domu szkieletowego

Budowa domu szkieletowego

0
Budowa domu jest jednym z najważniejszych projektów, które można zrealizować w życiu. Domy szkieletowe zdobywają coraz większą popularność, głównie ze względu na szybkość budowy...
Sklep meblowy z nowoczesnymi krzesłami i stołami

Stwórz swoją wymarzoną jadalnię

0
Stwórz swoją wymarzoną jadalnię – kolekcja krzeseł i stołów od Dojadalni.pl Jadalnia to serce każdego domu, miejsce, gdzie codzienność splata się z wyjątkowymi chwilami, gdzie...
Zalety Inwestycji w Wysokiej Klasy Kuchnię

Zalety Inwestycji w Wysokiej Klasy Kuchnię

0
Dom to azyl, a serce domu bije najsilniej w kuchni. To właśnie tutaj tworzone są wspomnienia, scalają się rodziny, a smaki i aromaty przenoszą...

Jak stylowo i tanio urządzić sypialnię?

0
Urządzenie sypialni, w której będziemy się czuli komfortowo, a jednocześnie nie wydamy fortuny, może wydawać się wyzwaniem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to,...

Podobne artykuły:

Sprawdź także: