Aranżacja oświetlenia w domu

0
316
Aranżacja oświetlenia w domu

Każdy fotograf wie, że najważniejsze jest światło. Ta sama zasada dotyczy aranżacji wnętrz. Właściwie dobrane lampy do domu każdemu wnętrzu nadadzą unikalnego charakteru – a naprawdę dobrze dobrane potrafią to samo wnętrze zmieniać w zależności od nastroju. Wczesnym wieczorem górne światło lampy sufitowej tworzy w nim strefę aktywności, zaś za pstryknięciem włącznika ta sama przestrzeń, dzięki odpowiednio dobranym lampom stołowym czy podłogowym może stać się przytulnym miejscem relaksu czy kinem domowym.

Jak dobierać lampy

Strategie doboru opraw są tak różne jak różni są projektanci – niektórzy uważają, że dla zachowania spójności projektu należy dobierać lampy z jednej serii, inni stanowczo oświadczą, że tak dobrane lampy nadadzą wnętrzu monotonię. Warto pamiętać, że najważniejszy jest charakter osób, które z tego oświetlenia będą korzystać. Niezależnie od zdania projektantów warto wybierać lampy do domu tak, by kinkietylampy podłogowe, stołowe czy też lampy sufitowe łączyły wspólne cechy – materiał korpusu, tonacja opraw, czy cechy geometrii.

Lampa sufitowa – warto czy nie warto

Choć awangardowe rozwiązanie oświetlenia mogłoby spowodować, że zechcemy zrezygnować z lampy sufitowej, to jednak warto pamiętać, że takie oświetlenie bardzo przydaje się na przykład podczas sprzątania. Jeżeli chcemy uniknąć wieszania w niskim pomieszczeniu lampy wiszącej lub dekoracyjnego żyrandola, który zdominowałby przestrzeń, warto rozważyć naturalny plafon lub lampy wpuszczone w obniżony sufit. W większości wnętrz za to można rozważyć bogate oświetlenie boczne – kinkietylampy stołowe i podłogowe, LED-owe oświetlenie liniowe. Warto też pomyśleć nad inteligentnymi oprawami, dzięki którym łatwiej będzie zmieniać nastrój.

Oświetlenie kuchni, sypialni i łazienek

Każde z tych pomieszczeń wymaga innej aranżacji oświetlenia, bowiem służy innym celom – w kuchni potrzebne jest dobre oświetlenie blatów do pracy – czyli m.in. lampy wiszące. Podobnie dobieramy lampy do łazienki tak, by dobrze oświetlały osobę przed lustrem. Sypialnia to z kolei przestrzeń intymna i takie też powinno być jej oświetlenie – dobrane do charakteru i usposobienia jej właścicieli. Tu sprawdzą się doskonale oryginalne lampy stołowe i kinkiety.

Warto pamiętać, że za pomocą dobrze zaaranżowanego oświetlenia, możemy korygować, czy też po prostu zmieniać postrzegane proporcje wnętrz, adaptować do różnych funkcji i tworzyć w nich wyjątkowe klimaty. Warto też wybierając lampy zwrócić uwagę, by lampy pochodziły od renomowanego producenta, dzięki czemu będą trwałe i posłużą nam wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here