Zawory – do czego służą, jak działają i jakie są ich rodzaje?

0
432
zawory elektromagnetyczne

Zawory są to niezwykle przydatne urządzenia. Trudno sobie bez nich wyobrazić teraźniejszy przemysł. Są one szczególnie pomocne przy normowaniu przepływu płynów, a także powstrzymują ich cofanie się w maszynach. Świetnie radzą sobie z regulacją ciśnienia, co jest dużą zaletą, a w sposób kontrolowany potrafią uwolnić ciśnienie.

W jaki sposób działają zawory?

Praca zaworów polega na zamykaniu otworów i wlotów, co ułatwia regulacje płynów. Najczęściej działają one na dwa różne sposoby – kulowy oraz tłokowy.

aktywności kulowej, za pracę odpowiada obrotowa kula z przelotem. Podczas przekręcenia kurka zawór kluczowy otwiera się i zamyka. Wszystko to, dzieje się dzięki zmianie ustawienia osi przelotu do ustawienia korpusu.

Natomiast, zupełnie inaczej wygląda praca w przypadku wersji tłokowej. Podczas przekręcania kurka specjalny tłok wsuwa się i wysuwa, a te czynności pozwalają na zamknięcie całego przepływu. Zawory tłokowe stosowane są zazwyczaj w maszynach z przepływająca wodą lub parą wodną.

 

Podstawowe rodzaje zaworów

Zawory dzielą się na wiele odmian, a ich podział wynika ze względu na zasadę działania, na ruch zawierała lub zastosowanie w przemyśle. Biorąc pod uwagę ich przeznaczenie, wyodrębnia się pięć głównych rodzajów zaworów:

  • Regulacyjne – przydają się one przy automatyzacji przebiegów technologicznych, gdzie należy ustalić ilość płynu, jaka ma przepłynąć w danym czasie przez przekrój.
  • Zamykające – te natomiast, przydają się przy skrajnych przypadkach położenia zwierciadła. Zarówno przy całkowitym, jak i częściowym zamknięciu przepływającego otworu.
  • Rozdzielcze – przy tych zawodach, istotne jest aby ustawić zmiany trasy przepływającego czynnika. Im więcej zróżnicowanych rozwidleń w przewodach, tym większe mamy szansę, ze przydadzą się nam takie zawory.
  • Zwrotne – pozwalają one na przepływ płynów tylko w jednym kierunku, dzięki czemu przydają się one tylko w najprostszych procesach.
  • Bezpieczeństwa – ten zawór najczęściej przydaje się w przypadku, gdy ciśnienie danej cieczy jest zbyt duże i może być potrzeba jego ujścia. Wtedy woda lub inny płyn, może samodzielnie opuścić urządzenie, bez ryzyka narażania się na zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz maszyny, dzięki czemu unikniemy powstawania usterek.

W sytuacji, gdzie dzielimy zawory ze względu na ruch zawierała wyróżnia się kompletnie inny podział. Występują wtedy zawory: przykrywające, zasłaniające i iglicowe, gdzie specjalna iglica odpowiada za zamykanie przepływu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here