Zalety domów typu stodoła

0
508
Zalety domów typu stodoła

Dom w nowoczesnym stylu – to marzenie niejednej i niejednego z nas. Dlaczego by więc nie postawić na projekt, który ostatnimi czasy zdobywa coraz więcej na popularności? Mowa oczywiście o domach typu “stodoła” – poniżej prezentujemy ich zalety.

Elegancki czy efektowny?

Do niedawna dom kształtem przypominający stodołę przyciągał jedynie najodważniejszych. Nowoczesne projekty takie długo uważane bowiem były za zbyt nowoczesne i na wskroś ekstrawaganckie. Mało komu przychodziło na myśl, że taki dom równie dobrze może być przytulny tak jak popularne projekty domów jednorodzinnych. Obecnie jednak na stronach biur projektowych coraz częściej można natknąć się na propozycje domów-stodół. Być może dlatego, że oprócz efektownego designu zyskujemy – paradoksalnie – bardzo elegancką bryłę i funkcjonalnie rozplanowane przestrzenie.

Prostota i wyjątkowy styl

Tak –  w projektach domów typu stodoła niezaprzeczalnymi wyróżnikami są minimalizm oraz oryginalny charakter. Od dawna bowiem wiadomo, że proste rozwiązania często okazują się tymi najlepszymi. Prostokątna bryła domu-stodoły skrywa w sobie bowiem świetnie rozplanowaną przestrzeń, w której funckjonalność miesza się z oryginalnością. Centrum domu stanowi zazwyczaj potężny pokój dzienny, wokół którego rozmieszcza się pozostałe pomieszczenia – sypialnie, łazienki, gabinety… W takim – niezwykle prostym i nieskomplikowanym – rozwiązaniu planowania pomieszczeń łatwo się odnaleźć. Łatwo też je wybudować!

Zalety domu-stodoły

Dom typu stodołaWydawać by się mogło, że przestronne wnętrza ciężko jest ogrzać, co z kolei generuje coraz wyższe koszty utrzymania domu. Jest w tym dużo racji, choć przy projektach domów typu stodoła nijak ma się to do rzeczywistości. Wręcz przeciwnie – ich popularność wynika także z faktu energooszczędności. Po pierwsze: przeszklenia takich domów zazwyczaj umieszczane są od strony południowej, dzięki czemu przez duże okna wpada dużo słońca, co naturalnie dogrzewa wnętrze. Po drugie: cały budynek rozplanowany jest na planie prostokąta, dzięki czemu koszty ogrzewania są naprawdę minimalne. Po trzecie: domy takie często wyposażone są w fotowoltaikę, dzięki czemu domy te korzystają z mnóstwa czystej, naturalnej energii.

Warto dodać także, że dom-stodoła z powodzeniem zmieści się nawet na bardzo wąskiej działce, zostawiając nawet pole do zagospodarowania na jej powierzchni niewielkiego ogródka.

Jak wyglądają koszty budowy domu-stodoły?

Kluczowym pytaniem inwestora jest z pewnością pytanie o koszty budowy takiego domu. Brak skomplikowanych konstrukcji, plan prostokąta oraz dwuspadowy dach powodują, że budowa takiego domu niekoniecznie musi pochłaniać kokosy. Owszem – decydując się na dobudowanie części domu z kilku różnych stron z pewnością powinniśmy dysponować wyższym budżetem. Jednak pozostając w ramach popularnych projektów możemy w całkiem przystępnej cenie stworzyć dom o wymarzonym metrażu. Dodatkowo rozwiązania, o których wspomnieliśmy wyżej (jak chociażby fotowoltaika), w długim okresie mogą zwrócić nam koszty inwestycji. Pytanie, jaką decyzję podejmiesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here