Zadaszenie na taras – dlaczego warto?

0
554
Zadaszenie na taras – dlaczego warto?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych inwestuje w zadaszenie tarasu. Jakie zalety charakteryzują zabudowy i zadaszenia tarasów?

Szczególnie w dobie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa na znaczeniu zyskały domy jednorodzinne z przydomowymi ogrodami, ogródkami lub przynajmniej tarasami. Możliwość skorzystania z odpoczynku na świeżym powietrzu pod tak zwaną 'chmurką’ okazała się nieoceniona. Oczywiście klimat, w którym żyjemy sprawia, że odpoczywanie w ogrodzie czy na tarasie lub balkonie nie zawsze jest możliwe. Na ogół cieszymy się relaksem na dworze w okresie od kwietnia do jesieni lub maksymalnie do października. Wielbiciele takiego odpoczynku zdają sobie też sprawę, że aby był on możliwy nie wystarczy odpowiednio wysoka temperatura – nie mogą występować opady atmosferyczne. Osoby pragnące spędzać czas na świeżym powietrzu niezależnie od tego czy pada deszcz czy nie po prostu inwestują w zadaszenia.

Zamontowanie dachu nad tarasem lub balkonem sprawia, że możemy z niego korzystać nawet, gdy pada deszcz. Wiele osób nawet bardzo lubi spędzać czas na zadaszonym tarasie podczas intensywnych wiosennych lub letnich burz.

Zadaszenia – rodzaje materiałów

Zadaszenia wykonuje się z bardzo różnych materiałów. Dobiera się je na podstawie możliwości finansowych oraz oczekiwań wizualnych inwestorów. W naszym kraju bardzo często wykonuje się konstrukcje oraz zadaszenia wykonane z drewna, ceramiki, stali, aluminium, różnego rodzaju blachy, szkła oraz różnych tworzyw sztucznych, w szczególności poliwęglanu oraz plexi. Oczywiście rodzaj użytego materiału zależy także od lokalnych warunków zabudowy oraz stylu i kolorystyki elewacji budynku, przy jakim ma być postawione zadaszenie. Obecnie w nowoczesnym budownictwie niezwykle chętnie wykorzystuje się aluminium oraz wzmacniane szkło lub poliwęglan – tego typu systemy zadaszeń można zauważyć na wielu posesjach w całym kraju.

Aluminium i poliwęglan – dlaczego tak popularne

Połączenie aluminiowej konstrukcji z zadaszeniem wykonanym z poliwęglanu robi wrażenie. Tego rodzaju systemy wykorzystywane są w nowoczesnym budownictwie bardzo chętnie. W zależności od zastosowanego stopu aluminium konstrukcje mogą być niezwykle wytrzymałe a jednocześnie bardzo lekkie. Niewielka waga całego systemu zadaszenia sprawia, że bez problemu można go zamontować na każdym balkonie czy tarasie. Aluminiowe profile w razie potrzeby wzmacnia się poprzez dodawanie wewnątrz stalowych bolców.

Nowoczesne stopy aluminium zrewolucjonizowały budownictwo na całym świecie. Możliwość wykonywania lekkich, ale bardzo wytrzymałych konstrukcji sprawiła, że wiele nowoczesnych budowli zdaje się wręcz zaprzeczać prawom grawitacji. Nie bez znaczenia jest także możliwość wykonania przezroczystych szyb lub zadaszeń z bardzo lekkiego poliwęglanu. Poliwęglan jako tworzywo sztuczne już na dobre zagościł nie tylko w budownictwie, ale także w przemyśle reklamowym, motoryzacyjnym czy medycznym. Jest to materiał syntetyczny wykazujący niesamowitą, nawet 200 – krotnie wyższą wytrzymałość na uderzenia mechaniczne. Jest bardzo łatwy w obróbce i transporcie. Wszystkie te właściwości poliwęglanu sprawiają, że znakomicie nadaje się on do produkcji nowoczesnych, przestronnych zadaszeń. W zależności od potrzeb można zastosować poliwęglan lity albo poliwęglan jedno lub dwukomorowy. Możemy wykorzystać płyty poliwęglanowe w pełni przezroczyste, a można także uwzględnić płyty matowe chroniące przed intensywnymi promieniami słonecznymi.

Nowoczesne tarasy z zadaszeniem – oświetlenie i ogrzewanie

Firmy oferujące montaż systemów zadaszeń wykonują także funkcjonalne, elegancko wyglądające instalacje oświetleniowe oparte na technologii ledowej. Okablowanie instalacji tego typu rozprowadza się wewnątrz elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu cały taras charakteryzuje się nowoczesnym minimalizmem. Z myślą o korzystaniu z tarasu w chłodniejsze dni wykonuje się także przezroczyste ściany z litego poliwęglanu, które zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. W zabudowanych tarasach co raz częściej uwzględnia się także ogrzewanie na podczerwień.

Zastanawiasz się nad inwestycją w nowoczesne zadaszenie tarasu? Zachęcamy do zainteresowania się systemami wykonanymi z połączenia konstrukcji aluminiowych z płytami poliwęglanowymi lub szklanymi. Jest to rozwiązanie charakteryzujące się dużą trwałością oraz wyjątkowym przykuwającym oko designem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here