Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego tak ważne jest jego przemyślane urządzenie. To właśnie tutaj spędzamy czas z rodziną po ciężkim pracowitym dniu, tutaj przyjmujemy gości, przez co przestrzeń ta staje się niemal sercem każdego domu. Dla komfortowego wypoczynku duże znaczenie ma sofa, która powinna być przede wszystkim wygodna i praktyczna. Bez tego mebla trudno sobie wyobrazić salon i wspólny czas z rodziną i bliskimi, dlatego tak ważne jest dokonanie właściwego wyboru. W jaki sposób dopasować sofę do wnętrza salonu i jakie kryteria przyjąć szukając najlepszego modelu?
Grunt to dobre rozeznanie
Wybierając sofę do salonu, powinniśmy się zastanowić jaki powinna ona mieć kształt, a także sprawdzić możliwości jej ustawienia. Ustawienie mebli w pomieszczeniu ma spore znaczenie nie tylko dla estetyki, ale również ze względów praktycznych. Ustalmy, jak często będziemy korzystać z sofy i jakie są nasze potrzeby – czy często odwiedzają nas znajomi i rodzina, czy też z salonu korzystamy wyłącznie w gronie domowników. To główne czynniki, które wpływają na kształt i wymiary sofy, a także na rodzaj jej obicia. Równie ważna jest wielkość salonu, im mniejsza jego powierzchnia, tym większe ograniczenia co do rozmiaru sofy. W niewielkich pomieszczeniach meble nie powinny przytłaczać wnętrza, dlatego warto wybrać w takim przypadku meble o mniejszych gabarytach. Dobrym rozwiązaniem będzie też sofa rozkładająca się lub w wersji z dostawką, można też pomyśleć o zakupie oddzielnie nadmuchiwanych pufek, które można wystawiać wyłącznie na czas rodzinnych spotkań. Takie rozwiązania w wersji smart doskonale wpisują się w układ funkcjonalny wnętrza, nie przytłaczając je niepotrzebnie.
Przed zakupem sofy i innych mebli do salonu, warto skorzystać z możliwości jakie oferują często bezpłatne konfiguratory pozwalające na zaprojektowanie wnętrza. Dzięki nim możemy niczym dekorator wnętrz urządzić nasze wnętrze w łatwy i przyjemny sposób, a wszystko w wirtualnej rzeczywistości. Stworzony projekt natomiast można bez ograniczeń modyfikować, a ostateczną wersję wydrukować.
Rodzaj obicia
To, jaki rodzaj obicia wybierzesz do swojej sofy, wpłynie na estetykę mebla, ale również będzie miało spore znaczenie pod względem praktyczności w użytkowaniu. Do produkcji tkanin obiciowych najczęściej wykorzystuje się włókna naturalne lub włókna sztuczne. Włókna naturalne to przede wszystkim tkaniny bawełniane, ale również wełna czy jedwab – są one bardzo przyjemne w dotyku i mają wyjątkowe właściwości, których próżno szukać w innych włóknach. Chodzi tu głównie o zdolność absorbowania wilgoci i właściwości oddychające, dzięki czemu nasza skóra się nie poci i nie klei się do siedziska czy oparcia. Mają też niestety wady, są bardziej podatne na zaplamienia i wykazują mniejszą trwałość na uszkodzenia w porównaniu ze sztucznymi włóknami, którą są znacznie bardziej elastyczne i nie pochłaniają wilgoci.
Niekonwencjonalne rozwiązania
Spośród tkanin obiciowych najczęściej wybierane są szenil, welur czy żakard, a także skóra naturalna i sztuczna. Są one odporne na zabrudzenia i przetarcia, a w razie potrzeby – łatwe w czyszczeniu. Coraz większą popularnością cieszą się meble wykonane z palet, które odznaczają się trwałością i nietuzinkowym wyglądem, a co najważniejsze – koszt ich produkcji jest znacznie niższy w porównaniu z meblami wykonywanymi tradycyjnie. Co ciekawe, meble z palet można wykonać samodzielnie, instruując się fachowymi poradami i ciekawymi rozwiązaniami na internetowych blogach czy w serwisach tematycznym. Do produkcji mebli najlepiej nadają się palety przemysłowe, które mają standaryzowane wymiary i mają sporą nośność. Najlepiej kupować je w składzie palet lub sklepach internetowych, unikając wykorzystywania palet znalezionych przypadkowo lub zdobytych z niepewnego źródła. Palety pochodzące od konkretnego producenta są opatrzone odpowiednimi certyfikatami, potwierdzającymi ich jakość i zgodność z obowiązującymi normami.