W jakich kompozycjach sprawdzą się obrusy z haftem richelieu?

0
285
W jakich kompozycjach sprawdzą się obrusy z haftem richelieu?

Nawiązujący do nazwiska słynnego francuskiego kardynała ażurowy haft richelieu, inaczej nazywany weneckim, to sprawdzony, stosunkowo łatwy sposób na atrakcyjne zdobienie różnorodnych obrusów i serwet dedykowanych nakryciom stołów, stolików czy komód. Taki sposób zdobienia imituje koronkę i w tradycyjnym wydaniu ma zawsze kolor biały. W jakich kompozycjach sprawdzą się obrusy zdobione w ten niezwykle charakterystyczny sposób?

Nakrycia stołów dla eleganckich, reprezentacyjnych wnętrz mieszkalnych

Obrusy zdobione haftem weneckim wyróżniają się wysokim poziomem dekoracyjności, niemal dorównującym tradycyjnym zdobieniom koronkowym. Z tego względu, z powodzeniem sprawdzą się w niemal każdym klasycznie urządzonym, reprezentacyjnym wnętrzu, przede wszystkim w gustownych salonach, pokojach dziennych i gościnnych. Ich największym atutem jest niezwykła zwiewność zapewniana przez ażurowy haft richelieu. Dzięki niej są doskonałym sposobem na rozjaśnienie wnętrza, nadanie mu odrobiny wiosennej świeżości. Obrusy i serwety zdobione tego typu haftem będą dobrym wyborem dla przestronnych salonów, jadalni i pokojów dziennych urządzonych w sposób tradycyjny, w stylu rustykalnym, a także słynącym z przepychu stylu glamour czy nieco nowocześniejszym stylu nowojorskim, ewentualnie bardziej subtelnym stylu prowansalskim.

Dekoracyjne serwety w sypialniach, przedpokojach i gabinetach

Alternatywnym zastosowaniem dla serwet i niewielkich obrusów z haftami richelieu są pomieszczenia mniej reprezentacyjne, na przykład domowe sypialnie. Ze względu na niezwykle subtelny charakter tego typu haftów, zdobione nimi serwety idealnie komponują się z równie delikatnym wystrojem wnętrz o charakterze prywatnym. Serweta lub obrus, którego powierzchnię zdobi ażurowy haft richelieu, z powodzeniem może być wykorzystana do udekorowania blatu niewielkiej szafki nocnej czy komody. Takie serwety można wykorzystywać również do zdobienia dekoracyjnych stolików ustawionych w przedpokojach czy różnego rodzaju regałów i szaf z szeroki blatami, w jakie wyposażone są domowe biblioteczki, gabinety i pracownie.

Dekoracyjnych charakter haftów weneckich zastosowanych na obrusach i serwetach przeznaczonych do ubierania stołów, ław, stolików i mebli z obszernymi blatami sprawia, że są one idealnym dopełnieniem klasycznie urządzonych wnętrz mieszkalnych, w których bez obaw można stosować różnego rodzaju ozdobniki i tekstylne dekory. Takie obrusy sprawdzą się m.in. w domach urządzonych w stylu rustykalnym, prowansalskim, glamour, romantycznym czy nowojorskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here