Uprawa pomidorów na własny użytek

0
405
Uprawa pomidorów na własny użytek

Obecnie kupując warzywa w marketach musimy mieć na uwadze to, że często zawierają one w sobie mnóstwo różnego rodzaju związków chemicznych. Wiążę się to z tym, że duże uprawy, zwłaszcza takie, które opierają się na monokulturze, muszą być często nawożone różnego rodzaju środkami chemicznymi, w celu ochrony przed szkodnikami. Niestety nie pozostaje to bez wpływu na późniejszą ich konsumpcję. Dlatego też jeśli chcemy korzystać z warzyw w pełni pozbawionych jakichkolwiek środków chemicznych, to warto abyśmy zastanowili się nad ich samodzielną uprawą. Świetnie nadają się to tego pomidory. To warzywa bardzo wdzięczne do uprawy i bardzo łatwo jest je pielęgnować, aby uzyskać pożądane efekt.

Uprawa pomidorów na balkonie

Nie każdy z nas dysponuje przydomowym ogródkiem, czy też nawet działką. Mieszkając w mieście często jedyną możliwością uprawiania warzyw na własny użytek jest wykorzystanie do tego celu balkonu. Jak się tego zabrać?

Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej jakości doniczki, w których umieścimy ziemię, a następnie zasiejemy pomidory. Oczywiście uprawę należy regularnie nawozić i podlewać, a także podwiązywać łodygi rośliny. Do sadzenia na balkonie szczególnie możemy wykorzystać pomidory karłowe, albowiem nie osiągają one dużych rozmiarów. Tutaj można wyróżnić przede wszystkim pomidory koktajlowe

Pomidory do wzrostu potrzebują dużej ilości słońca. Dlatego najlepiej nadaje się do tego balkon z ekspozycją na południe. Albowiem wówczas będzie zapewniona odpowiednia ilość słońca. Ekspozycja na słońce dla pomidorów będzie korzystna, jednak pamiętajmy, aby zapewnić im odpowiednią ochronę przed wiatrem i deszczem. Dlatego też odradza się stawiania doniczek bezpośrednio na parapecie.

Pomidory na działce

Uprawa pomidorów na działce daje nam szersze pole manewru. Jednakże gleba powinna mieć odpowiednie właściwości. Powinnam być przede wszystkim piaszczysto-gliniasta. Nie najlepiej nadaje się do tego gleba ciężka i podmokła. Warto dodać, że do uprawy pomidorów najlepiej nadaje się miejsce dobrze nasłonecznione, a także osłonięte od wiatru. Ziemię należy odpowiednio przekopać i usunąć chwasty. Warto również ziemię przekopać z kompostownikiem. Sadzonki pomidorów nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie Pamiętajmy, że rosnące pomidory należy palikować.  Należy również regularnie uszczykiwać zbędne pędy. Ma to na celu to, aby roślina zbytnio się nie rozrastała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here