Tych błędów unikaj przy wykopie pod fundamenty domu

0
229
Tych błędów unikaj przy wykopie pod fundamenty domu

Stoisz przed wyborem firmy zajmującej się robotami ziemnymi? Chcesz przeprowadzić wykop pod fundamenty domu i zastanawiasz się jak powinny wyglądać prace? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakich błędów należy unikać przy najważniejszych robotach budowlanych.

Wykop pod fundament – Kiedy? Jak?

Wykop pod fundamenty domu powinien być przeprowadzony pomiędzy kwietniem, a październikiem. Dlaczego? Otóż w tym czasie występuje najmniej opadów atmosferycznych. Oczywiście wykop można wykonać w innych miesiącach, ale należy sprawdzić prognozy pogody, by nie trafić na intensywny deszcz.

Wykop pod fundament przeprowadza się po usunięciu drzew i krzewów z budowy, niwelacji terenu oraz po wytyczeniu obrysu budynku. Roboty nie obejdą się bez wynajęcia maszyny budowlanej – koparki lub minikoparki.

Jaka powinna być głębokość wykopu? Takie dane zawarte są w projekcie budowlanym domu. Najczęściej jest to około 1 m do 1,4 m. Co zrobić z wykopaną ziemią? Warto zostawić ją w celu późniejszego zagospodarowania, ale można oczywiście się jej pozbyć. Usługą wywozu zajmie się firma świadcząca roboty ziemne.

Wykop pod fundament – unikaj tych błędów!

Prace, czas start! Pamiętaj, że fundamenty domu są bardzo ważną sprawą! Dzięki prawidłowemu postępowi prac uzyskasz stabilność budynku, brak problemów z nierównomiernym osiadaniem domu czy zawilgoceniem. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami:

  1. Weryfikacja warunków, a także specyfiki podłoża

Wiele osób zapomina o tej kwestii, lecz jest niezmiernie ważna. Dlaczego warto wykonać taką usługę? Ponieważ dowiemy się istotnych informacji o warunkach i specyfice podłoża, na którym zamierzamy wybudować dom. W przypadku wystąpienia wysokiego stanu wód gruntowych na działce, będziemy musieli liczyć się z podmyciem oraz osunięciem się ziemi podczas wykopu.

  1. Termin wykopu pod fundament

Już wspominaliśmy o dogodnym terminie, a więc najlepszym na rozpoczęcie prac związanych z wykopem jest czas od kwietnia do października. Niektórzy z różnych względów przeprowadzają wykop, a po długim czasie rozpoczynają kolejne etapy budowlane. Niestety nie jest to dobry pomysł, ponieważ po tak długim czasie może dojść do osypywania się ziemi, jak również zmiany wyglądu wykopu. Prawidłowe wymiary zmienią się i trzeba będzie wynająć ponownie sprzęt budowlany.

  1. Zebranie humusu

Usunięcie humusu przygotowuje teren pod wykop. Czym jest humus? Jest to najbardziej urodzajna warstwa ziemi, która znajduje się najwyżej. Należy go usunąć, ponieważ jest bardzo słabo zagęszczony.

  1. Prawidłowe zabezpieczenie wykopu

Wydawać by się mogło, że jest to błaha sprawa. Wykop jednak należy prawidłowo zabezpieczyć, by nie doprowadzić do osuwania się ziemi. Jest kilka sposób zabezpieczeń, a najczęściej wybieraną formą jest zabijanie ścianek lub obłożenie skarpy folią budowlaną.

 

Wykop pod fundament jest absolutnie ważną pracą podczas stawiania wymarzonego domu. Niestety zawsze możemy spotkać jakikolwiek problem, lecz gdy wybierzemy profesjonalną i rzetelną firmę będziemy pewniejsi prac budowlanych. Roboty Ziemne Szczucki służy poradą oraz niezawodnym doświadczeniem, a do zapoznania się z usługami zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.szczucki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here