Top 5 ekologicznych rozwiązań, które należy wprowadzić do swojego życia

0
187
Top 5 ekologicznych rozwiązań, które należy wprowadzić do swojego życia

Warto kierować się w życiu ekologią i wykorzystywać ekologiczne rozwiązania. W naszym dzisiejszym poradniku podpowiemy Wam top 5, które możecie łatwo wprowadzić do swojego życia. W dodatku niektóre z nich nic Was nie będą kosztować, poza odrobiną zaangażowania.

Odzyskiwanie wody z deszczówki to świetne rozwiązanie do podlewania ogrodu

Pierwszym doskonałym eko rozwiązaniem jest odzyskiwanie wody z deszczówki. Można to zrobić stosując specjalną instalację, w skład której będą wchodzić: przewody doprowadzające wodę do zbiornika, filtry wyłapujące zanieczyszczenia przy rurach i podziemne, zbiorniki gromadzące deszczówkę nadziemne lub podziemne, pompa lub hydrofor, a także przewody wewnętrzne doprowadzające deszczówkę do pralki, WC czy zmywarki. Wodę deszczową można używać jako wodę użytkową, co może zaspokajać nawet 50% zapotrzebowania gospodarstwa domowego na wodę. Warto zatem pomyśleć o odzyskiwaniu deszczówki, tym bardziej, że jest to proste. Poza zmywaniem, praniem, czy spłukiwaniem toalety, deszczówkę można wykorzystać do pielęgnacji ogrodu. Wystarczy podłączyć wąż do podlewania ogrodu marki Gardena, założyć końcówkę zraszającą i gotowe. W ten sposób można podlewać trawnik w okresie suszy, gdy jest deficyt deszczu. Mimo, że w Polsce często jest susza, często bywają też okresy długotrwałych opadów i właśnie wtedy można zbierać deszczówkę. Na przykład wąż ogrodowy Gardena podłącza się do zewnętrznego zbiornika i dzięki wytworzenia ciśnienia przez pompę, można bez problemu podlewać trawnik.

Zastosowanie deszczownicy w łazience zamiast słuchawki prysznicowej

Kolejnym eko rozwiązaniem, które warto wprowadzić do życia jest zastosowanie deszczownicy zamiast słuchawki prysznicowej w łazience. W ten sposób można zaoszczędzić nawet 30% wody w stosunku do tradycyjnego rozwiązania. Deszczownica tworzy strumień napowietrzony i wykorzystuje mniejszą ilość wody. Oczywiście jest to dodatkowa inwestycja, ale warto. Ponadto trzeba pamiętać, że prysznic nie może trwać dłużej niż 5 minut, by nie marnować wody.

Wykorzystywanie kosmetyków do ostatniej kropli i wybieranie w miarę możliwości opakowań szklanych

Rozwiązania eko nie muszą Cię nic kosztować i takim przykładem jest oszczędne korzystanie z kosmetyków. Zamiast wyrzucać tubkę z fluidem, lepiej przeciąć ją i wydobyć kosmetyk do ostatniej kropli. W ten sam sposób można postępować z szamponami do włosów czy mydłem w płynie. Te ostantnie wystarczy rozcieńczyć z wodą i można stosować jeszcze przez pewien czas, a w ten sposób oszczędzać i jednocześnie sprzyjać ekologii. Warto w miarę możliwości dodatkowo wybierać produkty, które są zamknięte w szklanych opakowaniach, a ponadto używać jak najmniej kosmetyków.

Niemarnowanie jedzenia i ograniczenie spożycia mięsa

Nadmierny konsumpcjonizm nie jest eko, dlatego kolejnym rozwiązaniem jest zjadanie wszystkiego co znajduje się w lodówce i dopiero wtedy robienie list produktów spożywczych. Pójście na zakupy wiąże się ze ścisłym trzymaniem się takiej listy i nie ma tu żadnych odstępstw od normy. W ten sposób ogranicza się marnowanie jedzenia, bezsensowne kupowanie na zapas, podczas gdy po krótkim czasie produkty tracą swoją przydatność do spożycia. Istotne znaczenie ma również ograniczenie spożycia mięsa, a najlepiej jego całkowite wyeliminowanie.

Założenie kompostownika, by wykorzystać niektóre bioodpady

Nasza ostatnia propozycja to założenie kompostownika. Możesz wykorzystać w ten sposób obierki z warzyw, skorupki jaj, torebki po herbacie, kawę, opadłe liście, drobne gałązki. Warstwy kompostu przekładasz ziemią ogrodową. Co pewien czas mieszasz kompost, a już po kilku miesiącach jest gotowy do użycia i zasilenia roślin w Twoim ogrodzie w składniki odżywcze. Oczywiście musisz zaopatrzyć się w odpowiedni pojemnik z pokrywą i znaleźć miejsce, lekko zacienione, do postawienia kompostownika.

Ponadto jeżdżenie na rowerze zamiast samochodem, dawanie drugiego życia starym rzeczom czy korzystanie ze schodów zamiast windy to także eko zachowania, które warto wprowadzić do swojego życia. A takich można wymienić bardzo wiele. Wybierz te, które jesteś w stanie zrealizować i bądź eko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here